Alphabet – Google Alfabe içinde bir harf oldu.

Google farklı firmaları daha büyük bir yapı olarak Alphabet altında topladığını açıkladı. Google CEO’su Larry PAGE resmi Google Blogu üzerinden yaptığı açıklama ile Alphabet’in duyurusunu yaptı. Bu yeni yapının web adresi olarak ilginç bir şekilde xyz alanadı uzantısını kullandığını abc.xyz adresi üzerinden de Larry PAGE’nin duyurusunu yayınladı. Bu arada merak edip alanadı kayıt tarihine baktım. abc.xyz alanadı 20 Mart 2014 tarihinde kayıt edilmiş.

Google’a veda mı ediyoruz?

Bir servis olarak Google hizmet vermeye devam edecek ama bir firma olarak Google Inc. artık bundan böyle Alphabet.Inc olarak değişecek. Google bütün servislerini ve farklı hizmet veren firmalarını Alphabet.Inc altında toplayacak.

Alphabet Nedir?

Alphabet Google tarafından kurulan ve Google’ı da kapsayan bir firmalar bütünü olarak adlandırılıyor. Larry PAGE’nin blog yazısının başlığından anladığımız kadarı ile her harf bir firmayı temsil edecek. “G is for Google” Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi G harfi Google. 🙂

Neden Alphabet kuruldu?

Google sadece internet teknolojileri değil sağlık ve birçok farklı alanda teknoloji üreten bir firma. Google CEO’su Larry PAGE’nin blog yazıdında verdiği örnek kan şekeri ölçen lens vb. bilimsel çalışmalar Google’ın hizmet alanının biraz dışında kalıyor. Dolayısıyla Firma Google’ı biraz küçültürken diğer alanlarda hizmet veren firmalarını Alphabet yapısı altında toplamayı hedefliyor.

Yönetim Değişiyor

Google’ın kurucuları Larry PAGE ve Sergey BRIN yeni yönetim ekipleri ile şirketlerin tamamını daha etkili yönetmeyi hedefliyorlar. Yeni kurulan Alphabet’in CEO görevini Larry PAGE ve başkan görevini ise Sergey BRIN üstleniyor. Bu değişikliğin ardından Google’ın CEO’su Sundar PICHAI oldu. Google Chrome ile büyük başarı yakaladıktan sonra Android’in başına getirilen Sundar PICHAI Google’ı çok farklı noktalara getirecek mi ilerleyen zamanda göreceğiz.

 

2 Yorum

  1. Tarık 21 Temmuz 2016
  2. Murat SELÇUK 21 Temmuz 2016

Bir yorum yaz