Altın Fiyatları

Altın alım satım konularında her zaman zarar etmişimdir. Altın düşükken aldığım altın borçlarını altın yüksekken ödemişimdir. Sonrasında altın yine düşmüştür. Genel olarak herkesin konuştuğu altına yatırımın uzun vadede kazandıracağıdır. Fakat son yıllarda altın fiyatları çok fazla dalgalanmaktadır. Bu sıralar geçtiğimiz aylara göre biraz daha düşük seviyelerde geçen altın fiyatlarını görünce bir miktar altına yatırım yaptım. Bakalım bu altın alım satım işinden ne derece karlı veya zararlı çıkacağız. 

Türkiye’de serbest kur rejimi ile birlikte tamamen sıcak paranın insafına bırakıldı. TL cinsinden dövizin fiyatı ülkemizde döviz kuru artık piyasa tarafından belirlendi. Yabancı yatırımcılar, yatırımlarının değerlendirmek için mevcut dövizlerini Türkiye’de TL’ye çevirerek alternatif yatırım araçlarına yönelmektedir (hazine bonosu, devlet tahvili, mevduat) piyasada döviz arzı arttığından döviz fiyatları düşmektedir. Bu yatırımcılar yıllık % 20 civarında olan TL faizlerinden yaralanmakta ve bazen de paralarını tekrar dövize çevirerek karlarını reelize etmektedir. O anda döviz kurları aşağı yukarı sabit seyretmekteyken, bu hamle ile birlikte piyasadan döviz çıkışı olunca kurlar yukarı doğru hareketlenmektedir. Böyle anlarda döviz kurlarının neden arttığı gazete sütünlarında analiz edilmekte ve siyasi bazı gelişmelerle ilişkilendirilmektedir ancak gerçek sebep budur. Bu yatırımcılar bir hafta sonra döviz kurları yüksekken tekrar TL’ye dönüp yeni faiz dönemine başlamaktadır.

Türkiye bu her mini kriz döneminde daha da borçlanmaktadır. Bunu engellemenin çaresi ise reel faizleri mümkün olduğunca düşük tutarak bu paranın yükünden kurtulmak ve cari açığı finanse edecek başka bir kaynak aramaktır.

Bir diğer unsur da bu yabancı yatırımların doğrudan yatırıma yani kalıcı yatırıma dönüştürülmesidir. devletin bu konudaki tek politikası özelleştirmeler gibi gözükmektedir.

Bir yorum yaz