Andoid için kullandığım faydalı programlar

Android yüklü cihazlar hayatımızın her yanını sarmış durumda. Son zamanlarda bilgisayardan uzak kalmamın etkisi ile de Android yüklü Samsung Galaxy Note 2 telefonum ile bütün işlerimi halletmeye başladım. Herkes gibi sosyal medya ve iletişim için Facebook, Twitter, Gmail vs..  programları zaten çokça kullanıyorum. Fakat bu mobil cihazlar kullanılan bu programların çok üstünde yetenekleri ve özellikleri bulunan, normal bir bilgisayar ile yapabileceğiniz çoğu işinizi yapabileceğiniz gelişmiş cihazlardır.

Bu yazıda telefonu daha rahat kullanmamı sağlayan web üzerinde işlerimi takip ederken kullandığım bazı programlardan bahsedeceğim.

Kullandığım Android Programları

OpenVPN Connect

Son zamanlarda internet engellemelerinin artması yüzünden daha sık kullanmaya başladığım program. Daha önce OpenVPN kullanımı için bir yazı yayınlamıştım.

Writer

Yazı yazmak için kullandığım bir program yazıları txt olarak kaydediyor. Basit kullanışlı bir program.

Total Commander

Windows’un henüz daha çıkmadığı DOS kullandığımız 90’lı yıllardan beri kullandığımız Norton Commander benzeri olan Total Commander gelişmiş bir dosya yöneticisidir. Dosya yöneticisine ek olarak ftp desteği de vardır.
Bir de benim en sevdiğim özelliği bir şey paylaşırken ya da dosya seçerken karşımıza çıkan uygulama penceresi ile farklı bir klasöre ulaşmak için Norton Commander’ın dosya yolu seçme özelliğini kullanabilirsiniz.

TouchPal

Bence sadece telefonlarda değil bütün Android cihazlarda olması gereken bir klavye eklentisi. Hem Türkçe klavye kullanmanın yanı sıra otomatik düzeltme özelliği hata yapsanız dahi hızlı yazmanızı sağlıyor. Program aynı zamanda kullandığınız kelimeleri öğrenip otomatik olarak tamamlıyor.
Bunun yanı sıra kes, kopyala,  yapıştır, klavye yön tuşları, giriş (home), son (end) gibi bilgisayardan alıştığımız özellikle yazı yazarken işinize yarayacak özellikleri mevcut.
Program aynı zamanda kullanım hızımız hakkında da bilgi veriyor. Örneğin ben ilk kullanmaya başladığımda dakikada 140 karakter yazarken şu an ortalama 200 karakter civarında yazıyorum.
Büyük tabletlerde ayrık klavye özelliği ile 10 parmak rahat kullanılabilir diye düşüyorum.

Tapatalk

Eğer forumlarla çok sık haşır neşir oluyorsanız mutlaka kullanmanız gereken bir program. Özel mesaj alma ve gönderme, konu açma, konuları takip etme ve favorilere ekleme gibi bir sürü özelliği bulunan program artık ücretsiz olarak Google Play ‘den indirilebilir.

TeamViewer

Uzak bilgisayarlara bağlanmak için uzun yıllardır kullandığım ücretsiz bir uygulama olan TeamViewer evdeki bilgisayarıma telefondan bağlanmayı düşündüğümde Google Play üzerinden aradığım ilk uygulama oldu. Artık bilgisayarda kullandığım her uygulamanın Android versiyonunu gördüğüm için şaşırmadım desem doğru olur.
Evdeki bilgisayara bağlanıp gerekli bütün işlerimi rahatlıkla halledebildim. Aynı zamanda Ctrl, shift gibi tuşları kullanarak kes kopyala yapıştır hepsini seç gibi tuş kombinasyonlarını rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Clipper

Başarılı ve basit bir pano yöneticisi. Benim gibi çok fazla kopyala yapıştır yapıyor iseniz mutlaka kullanmanız gereken bir program 20 tane son kopyaladığınız metini hafızasında tutan program kopyaladığınız ve şık kullandığınız metinler için 20 adet de sabit olarak saklayabilme imkanı sağlıyor.
Panodaki metinlerin düzenleyip, birleştirip o şekilde de saklayabilirsiniz.

AppLock

Telefonunuzdaki her programı, her ayarı tek tek istediklerinizi seçerek şifreleyebildiğiniz bir program. Bu programı tek bir yerden aktifleştirip kapatabiliyorsunuz.
Örneğin telefonu konuşmak için birisine verirken mesajlarınıza ve sosyal medya hesaplarınıza girilmesini istemiyorsanız programı aktifleştirip öyle verebilirsiniz.

FtpCafe

Ftp sunuculara bağlanıp dosya gönderip, indirmek için basit ve faydalı bir program.
Fakat indirme sırasında kesintiye uğradığında devam etme özelliği yok. Bu şeklide bir Ftp programı ben de arıyorum.

DroidEdit

Html, Php ve her türlü metini düzenleyebileceğiniz kodları renkler ile ayıran güzel bir metin editörü.

uTorrent

Torrent dosyalarını indirmek için başarılı bir program olan uTorrent programının Android versiyonunu da sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Google Drives

Olmazsa olmaz Android uygulamaları başında gelen Google Drive ile dokümanlarınızı çevrim içi yönetip düzenleyebildiğiniz gibi bu uygulama ile dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz. Bence başarılı ve en kapsamlı bulut bilişim uygulamalarındandır.

Bluetooth File

Bluetooth üzerinden birden fazla klasör ve dosya gönderebileceğiniz bir uygulama. Gerçi aşağıda bahsettiğim SuperBeam uygulamasını kullandıktan sonra kullanmaya gerek duymadım.

SuperBeam

WiFi Direct üzerinden başka bir Android cihaza hızlı dosya transfer edilmesini sağlayan uygulama. Dosyayı seçip paylaş seçeneklerinden SuperBeam uygulamasını seçtiğimizde bir QR barkod oluşturuyor.  Diğer telefon ile SuperBeam programını açıp bu barkodu okuttuğumuzda dosya transferi başlıyor.

DomainTools

Domain Whois sorgulaması için kullandığım bir program.

Sahibinden.com

Türkiye’nin en büyük ilan sitelerinden birisi olan sahibinden.com’un Android uygulaması.

imdb.com

Internet Movie DataBase, internetteki en büyük film ve dizi veritabanı olan imdb.com’un Android uygulaması. Favori filmlerimi düzenleyip izlenecekler listesi oluşturuyorum kendime.

Speed Test

Internet hızını test etmek için kullandığım bir uygulama.

WordPress

WordPress sitelerinizi güncellerken kullanabileceğiniz bir uygulama. Yazı ve sayfa oluşturup düzenleyebilirsiniz. Yorumları onaylayabilir ve cevap yazabilirsiniz.
Fakat herhangi bir metin biçimi düzenleme şansına sahip değilsiniz. Bu yüzden en kısa zamanda geliştirilmesini beklediğim bir uygulama.  Güncel WordPress arabirimi tarayıcı üzerinden daha başarılı.

KingSoft Office

Temel düzey Office dosyalarını oluşturmak ve mevcut dosyalarını düzenlemek için başarılı bir program. Denemek için kurdum ağırlıklı olarak döküman işlerimi Google Drive üzerinden hallettiğim için çok kullanmaya gerek duymuyorum.

2 Yorum

  1. necip 01 Haziran 2014
  2. Murat 03 Haziran 2014

Bir yorum yaz