Askerlik Önerileri 1 – Kastamonu Gölköy

Askerlikle ilgili aklımda kalanları buradan paylaşmayı düşünüyorum. Askerliğini yapacaklar için tavsiyelerde bulunacağım. Öncelikle ilk tavsiyem askere gitmeyin! Hayatımın en faydasız 6 ayını geçirdiğimi düşünüyorum. Sivil yaşamımda vatana millete daha hayırlı işler yaptığımı düşünüyorum.

Baktınız yapacak bir şey yok. Eliniz kolunuz bağlı gideceksiniz. Acemi birliği de Kastamonu Gölköy 5.Jandarma Alayı çıktı.. O zaman bazı önerilerde bulunayım.

Ben iç çamaşırı, çorap, tıraş takımı vs. her şeyi yanımda götürdüm. Fakat isterseniz yanınıza hiçbir şey almayın orada hepsi var ve fiyatları dışarıdan daha uygun. Fakat kantinlerde sürekli sıra oluyor veya sizin boş vakitlerinizde kapalı oluyor. Ama şunu yapabilirsiniz. Kantini açık gördüğünüzde usta birliğinize götürmek üzere çorap ve iç çamaşırı gibi şeyleri alabilirsiniz. Bize komutanlar almanıza gerek yok gittiğiniz yerde de bulursunuz dediler. Ben gene de 10 adet çorap almıştım. Daha fazla almadığıma pişman oldum. Ağrı da her zaman olmuyordu hem de daha pahalı idi.

Bu arada alışveriş ile ilgili en önemli konu mutlaka yanınızda bir miktar bozuk para getirin. Bozuk para hayat kurtarır. 🙂 çünkü kantinler kapalı olduğunda meyve suyu ve abur cubur makineleri sadece bozuk parası olanlara hizmet ediyor.

Askerde her zaman birileri çok rahat birileri çok rahatsızdır. Kastamonu’da da o şekilde. Alayda 2 tabur var. 2.tabur sonradan yapılmış banyolar tuvaletler çok güzel ve her zaman sıcak su var. 1.tabur eski olduğu için daha kötü.. Benim şansıma eski olan çıktı. Oradaki her şey şansa bağlı, başınızdaki komutanlara göre değişir. Ama şu bir gerçek acemi birliği aslında askerliğin en kolay kısmı. Etrafınızdaki insanlar sizin gibi üniversite mezunu insanlar ve çok fazla yapacak angarya iş yok. Bütün vakit genellikle adına eğitim dedikleri sunum ve videoların izlendiği anfilerde geçiyor.

Bizim zamanımızda National Geographic timsah haftasına denk geldik. Anfide televizyon izlerken timsahlar hakkında baya bir bilgi edindik 🙂

Geri kalan zamanlarda en çok sıkılacağınız konu içtima diye yazılıp iştima diye okunan sayım içi sabah kalktıktan sonra başlayıp akşama yatana kadar 4-5 defa sayılarak mevsimine göre sıcağı yada soğuğu bol bol yiyeceksiniz.

Biz ağustos ayında acemi olduğumuz için gömleğin yaka boşluğunda hepimizin üçgen şeklinde bir güneş yanığı oluştu.

Devam edecek..

Bir yorum yaz