Askerlik Önerileri 3 – Ağrı Merkez

Benim gibi usta birliğiniz Ağrı il jandarma Komutanlığı’na çıktıysa moralinizi bozmak gibi olmasın ama çok şanssız olduğunuzu söyleyebilirim. Bir de mevsim kışa denk geldiyse vay halinize.. Eylül şubat ayları arasında oradaydı. Özellikle aralık ve ocak ayları çok soğuk geçti sürekli -20 -25 derece hava soğukluğu vardı. Devletin verdiği içlik,termal içlik, yün içlik ne giyerseniz giyin, kaç kat giyerseniz giyin fayda etmiyor.

Başlarda insan soğuğa alışamaz diye düşünüyodum ama yaşadıkça öğreniyor insan.  Sürekli -25 havada dolaşınca -5 veya -10 gerçektende size sıcak gelmeye başlıyor. Tabi sürekli üzerinizde 2 kat ve üzeri içlik olmasınında bunda etkisi büyük.

Ağrı il jandarma’da bir de hizmet muhafaza bölüğüne düştüyseniz gerçekten şanssız biraz insansınız demektir. Acemi birliğinden dağıtım yeri usta birliği Ağrı il jandarma  komutanlığı yazan herkes merkezde kalmıyor. İlçelere dağılıyor. İlçelerde genel olarak kısa dönemler daha rahat ediyorlar. Çünkü birliklerine giden 3-4 kısa dönem askerden biri olduğunuz için yazıcı vs. işlerde görev alıyorsunuz.Buraya gelmeden önce telefon açıp dağıtımımın neresi olduğunun sorduğumda merkezde kalmışsın “karargah” bölüğündesin dedikleri zaman bir şey sanmıştım. KARARGAH bölüğündeyim.  Olabilecek en kötü yere düştüğümü bölüğün diğer adının “Hizmet ve Muhafız” olduğunu öğrendiğimde anladım. Muhafız kısmından daha çok “Hizmet”=”Amelelik” kısmıyla ilgili statejik çalışmalarda bulunuyorsunuz. 🙂

Devam edecek…

Bir yorum yaz