Bilgisayarın temizliği

Günlük hayatta kullanılan her bir materyal gibi zaman zaman bilgisayarların bakımını da yapmak gerekir. Şüphesiz yapılacak olan bu bakımlar bilgisayarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Normal şartlarda bir bilgisayar kullanıcısı en fazla üç ayda bir bilgisayar donanımının temizliğini yapmalıdır(pala,2005).

Temizliğe başlamadan önce

Bilgisayar temizliğine başlamadan önce kesinlikle güç kablosunu prizden çekiniz. Aynı durum monitör, yazıcı ve tarayıcı için de geçerlidir(acer user’s guide).

Kasa temizliği

Uzun bir çalışmadan sonra ve bulunulan ortama bağlı olarak en fazla kirlenen kısımlardan birisi de kasalardır. Temiz bir kasa her zaman daha rahat bir çalışma zemini hazırlayacaktır. Hafif ıslak bir bez İle kasanızı silebilirsiniz. Kasa üzerindeki kalıcı lekeler ve diğer kirlenmeler bu yöntem ile çıkmayabilir. Bunun için bilgisayar temizleme köpüklerini kullanabilirsiniz. Bunun haricinde ev temizliğinde kullanılan çamaşır suyu gibi kuvvetli kimyasal maddeler içeren maddeleri kesinlikle kullanmayınız(Pala,2005).

Kasanın iç temizliği

Şüphesiz kasanın dışı kadar içi temizliği de önemlidir. Özellikle nemli ve tozlu ortamlarda kasanın içi kısmı da oldukça fazla kirlenir ve tozlanır. Hata bu tozlanmalar işlemci, kasa ve güç kaynağı içindeki fanların düzgün çalışmamasına ve hatta yeterli soğutulma yapılmayacağından dolayı ilgili donanımların arızalanmasına kadar yol açabilir, özellikle nemli ve tozlu ortamlarda bilgisayarın güç kaynağında kısa devreler meydana gelebilir. Kirli fanlar ısıyı dağıtamazlar. Ve kısa sürede bozulurlar(pala,2005).

Temizlik için en iyi yöntem bir kompresör kullanmaktır. Kompresörler havayı üflediğinden dolayı hedefteki kirleri, tozlan sökerek atarlar. Bilgisayarın iç temizliği için elektrik süpürgesi kullanılmamalıdır. Çünkü elektrik süpürgesi havayı çektiğinden dolayı bilgisayar içindeki birçok kablonun gevşemesine neden olabilir(pala,2005).

Kasa İçinde dikkat edilmesi gereken bir husus genişleme yuvalarının temizliğidir. Buralarda biriken tozlar, daha sonra buralara takılacak olan kartların düzgün çalışmasını etkileyebilir. Kasa içi temizliği yaparken buralar da ihmal edilmemelidir(pala,2005).

Yorum yok.

  1. Pingback: Bilgisayarın temizliği.. 10 Ekim 2012

Bir yorum yaz