Bir Mail Sunucusu olarak Microsoft Exchange Server 2007

Exchange Server 2007’ye Genel Bakış

Gün geçtikçe şirketinizdeki insanlar kritik görev yapan iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için e-postayla haberleşme yöntemini daha da fazla kullanıyor. E-posta talebi ve kullanımı arttıkça, kullanıcıların beklentileri de artar. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar veya ne tür bir aygıt kullanırlarsa kullansınlar, e-posta, ajanda, eklentiler ve kişilerine zengin, verimli ve güvenli bir şekilde ulaşmak istiyorlar.

Fakat devamlı olarak daha az kaynak ile daha fazlasını yapmak zorunda olan BT uzmanları için bu beklentilere uygun bir mesajlaşma sistemi elde etmek, diğer gereksinimler ile dengelenmelidir. Günümüzde BT departmanları geniş bir alana yayılan ve gittikçe daha karmaşık hale gelen e-postalara yönelik güvenlik tehditleriyle uğraşmak zorundalar.

Bu tehditler, şirketin dengesini tehlikeye atma ve iletişimi işlemez hale getirme olasılığına sahiptir. Ek olarak zaman, para ve kaynak kısıtlamaları da hayatın gerçeğinin bir parçasıdır. Sonuç olarak BT uzmanları, işletmelerin ve çalışanlarının ihtiyaçlarını hedef alan dağıtım ve yönetimi düşük maliyetli bir mesajlaşma sistemi aramaktalar.

Bugün pek çok şirket çalışanlarının en iyi sonuçları elde etmesini sağlayan e-posta, kritik göreve sahip bir iletişim aracıdır. Herşeyin bu şekilde gittikçe e-postaya bağlı olması, gönderilen ve alınan mesajların sayısını, yapılması gereken işin çeşitliliğini ve hatta işin hızını artırır. Bu değişimin ortasında, çalışanların da beklentileri ortaya çıkar. Artık günümüzde çalışanlar e-postalarına, ajandalarına, eklentilerine ve iletişim kurdukları kişilere nerede oldukları ve ne tür bir aygıt kullandıkları fark etmeksizin zengin ve verimli bir şekilde erişmek istiyor.

BT profesyonelleri için, bu ihtiyaçları karşılayan bir mesajlaşma sistemine sahip olmak ile güvenlik ve maliyet gibi ihtiyaçları karşılamak dengelenmelidir. E-posta talebi ve kullanımı arttıkça, kurumsal güvenlik gereksinimleri de daha karmaşık bir hale gelir. Bugün BT departmanları, geniş çapta yayılan e-postalara yönelik güvenlik tehditleri (sürekli artan istenmeyen posta ve virüsler, uyumsuzluk riskleri, e-postaların değiştirilmeye karşı savunmasızlığı, ek olarak doğal veya yapay felaketlerin olası zararlı etkileri) ile başa çıkabilmelidir.

Güvenliğin öncelikli bir noktada yer alması gerektiğinin farkında olan BT departmanları ayrıca etkin bir şekilde maliyet yönetimi yapmalarının gerekli olduğunu da biliyor. Zaman, para ve kaynak kısıtlamaları hayatın bir gerçeği olduğu için BT departmanları daha az kaynak ile daha fazlasını gerçekleştirmeli. Sonuç olarak BT uzmanları hem işletmelerin hem de çalışanların gereksinimlerini karşılayan bir mesajlaşma sistemi ararken aynı zamanda düşük maliyete dağıtım ve yönetimi yapabilmelidir.

Microsoft Exchange Server 2007 tüm bunlarla başa çıkabilmek ve mesajlaşma sistemi içinde yer alacak olan farklı grupların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Microsoft Exchange Server 2007’nin yeni becerileri şirketinizin istediği gelişmiş korumayı, çalışanlarınızın aradığı her yerden erişimi ve BT departmanında ihtiyacınız olan operasyonel verimliliği sağlar.

Yerleşik Koruma
Exchange Server 2007 işinizi devam ettirmek, istenmeyen e-postaları ve virüsleri azaltmak, güvenilir haberleşmeyi mümkün kılmak ve şirketinizin uyumlu olmasına yardımcı olmak için yerleşik korumalı teknoloiler sunar.
Önemli Özellikleri:
• Kurumsal işletmelere yönelik kullanılabilirlik ve güvenilirlikle e-posta akışını ve iletişimi canlı tutar.
• Kullanıcıların ve şirketin önemli verilerini, istenmeyen e-postaların ve virüslerin zararlı etkilerine karşı korumalarına yardımcı olur.
• Şirket içinde otomatik olarak ve ek bir maliyet veya karmaşıklığa sebep olmadan güvenilir iletişim sağlar.
• Çalışanların, uyumluluk yöneticilerinin ve mesajlaşma yöneticilerinin farklı ihtiyaçlarını destekleyen düzenleyici kuralları basitleştirir.

Her Yerden Erişim
Exchange Server 2007 ile çalışanlar e-postalarına, sesli mesajlarına, ajanda ve kişilerine çeşitli aygıt ve istemcileri kullanarak her yerden erişime sahip olurlar.
Önemli Özellikleri:
• Evde, işte ve yoldayken hızla yanıt verme işlevselliğine ihtiyaç duyan günümüzdeki çalışanların verimliliği artırır.
• Çalışanların sesli mesaj, faks ve e-posta gibi iletişim öğelerinin tümüne tek bir gelen kutusundan ulaşabilmelerini sağlayarak farklı sistemlerin kullanımının getireceği maliyet ve zorluklardan kaçınmalarına yardımcı olur.
• Farklı aygıt ve istemciler için İnternet veya telefon bağlantısı dışında bir hizmete ya da ekstra yazılıma gerek kalmadan hızlı, sorunsuz ve tanıdık bir Microsoft Office Outlook deneyimi sunar.
• Veri, doküman ve zamanlamayı her yerden bulmayı ve paylaşmayı kolaylaştırarak işbirliği ve verimliliği artırır.

İşlemsel Verimlilik
Exchange Server 2007 donanım ve ağ iletişimi yatırımları, yöneticileri daha verimli yapan özellikleri en iyi duruma getirerek operasyonel verimliliği yeni düzeylere taşır.
Önemli Özellikler:
• x64 hesaplama ve bant genişliği optimizasyon yönlendirme algoritmaları aracılığıyla donanım, yazılım ve ağ iletişimi yatırımlarından daha fazlasını kazanmanızı sağlar.
• Problemlerin belirlenmesini ve çözümlenmesini kolaylaştırıp görevleri daha kolay bir şekilde otomatikleştirerek yöneticilerin verimliğini artırır.
• Otomatik istemci bağlantıları, yeni sunucu rolü tabanlı yapı ve gelişmiş tanılama ve görüntüleme ile dağıtım verimliliği sağlar.
• Yeni Exchange Web Hizmetleri aracılığıyla iş uygulamaları ve üçüncü parti çözümleriyle Exchange Server verilerinin entegrasyonunu kolaylaştırır

(http://www.microsoft.com/turkiye/exchange/evaluation/overview/default.mspx, 2007)

Bir yorum yaz