Burun Estetiği Operasyonu Genel Bilgiler ve Yapılma Nedenleri

Burun şeklinde önemli değişikliklere neden olan burun estetiği ameliyatı Tıp dilinde Rinoplasti olarak adlandırılır. Bu operasyonun işlem sırası ve süresi burunda düzeltilmesi gereken bölgeye göre farklılıklar göstermektedir. Burunun büyütülmesi, küçültülmesi ya da burun üzeri kemerinin düzeltilmesinin yanı sıra burun ucu estetikleri işlemleri de burun estetiği ameliyatına dahil edilir.

İki kemiğin birbirine çatılanmış olan kısmı burun köküdür. Bu kısım oldukça sağlamdır ve ancak büyük darbeler sonucunda hasar görür. Burnun ortasından itibaren yapı kemikten kıkırdağa geçer. Yumuşak olan bu yapı hasarlara karşı hassas ve burna genel görüntüsü veren bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle bu kısımda oluşabilecek yaralanmalar, hasarlar ve doğumsal bozukluklar burunun ve yüzün genel yapısını oldukça etkiler. Bu durumda burun estetiği ameliyatı uygulaması devreye girebilir.

Hastanın burun yapısının analiz edilmesi iyi bir muayene ile yapılır. Hekimin burun yapısını tanıması, burundaki kıkırdak, kemik ya da yumuşak dokudaki hasarların ve aksaklıkların tespit edilmesi operasyon öncesinde çok büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda doktorların pek sık rastlanmasa da ameliyat esnasında daha önce tespit edilemeyen doku bozukluklarıyla karşılaşması mümkündür. Bu durumda doktor gerekli müdahaleyi yapar. Fakat planda olmayan bu uygulamalar ameliyatın uzamasına ya da buruna şekil verme işlemlerinde ufak değişikliklere neden olabilmektedir. burun estetiği ameliyatı yaptırma isteği altında güzel bir görüntü elde etmenin yanı sıra burun fonksiyonlarında bozuklular da yatar. Çoğu zaman burun yapısındaki bozuklukların nefes alma kalitesini düşürmesi de bu ameliyata neden olabilir. Estetik bir görüntü nedeniyle bu ameliyata başvuranların esasında çoğu bir önceki ameliyat sonucundan memnun olmayan hastalardır. Bu nedenle ameliyat kararı ve hekim seçimi önemlidir. Diğer hasta profilinde sıkıntılar genelde dar burun, geniş burun yapısı ve burun kemerleridir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında hastanın burun şeklinde herhangi bir bozukluk olmaması ve burun yapısının oturması anlamında bakımına dikkat edilmelidir. Daha önceki tampon uygulamalarına son verilmiştir. Böylece hastaların kabusu olan ağrılı tampon çıkarma işlemi yerine burnun nefes almasını sağlaya silikon yaprakçık uygulaması yapılmaktadır. Burnun son şeklini alması üç ayı bulurken burun dikişleri kendiliğinden geçer. Burun etrafındaki şişliklerin daha çabuk giderilmesi için öncelikle baş için yüksek yastık kullanılmalıdır. Şişlikler 15 gün içerisinde geçmeye başlarken burnun son hali için bir yıl kadar bekleme süresi bulunmaktadır. Estetik ameliyat sonrasında hasta bir gün hastanede gözetim altında kalırken bir hafta kadar evde dinlenmelidir. Masa başı çalışanlar 3 gün sonra işlerine devam edebilir fakat fiziki efor sarf eden işlerde çalışanların bir haftalık dinlenme süresi şartına uymaları önemlidir. Burun ve burun alçısının her türlü darbeye ve hasara uğramasını engellemek gerekir. Burun estetiği ameliyatı sonrası ve tüm bilgiler www.selcukinanli.com adresinde detaylı olarak sunulmaktadır.

Bir yorum yaz