Çocuklar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

Çocuklar bilgisayarları ve tabletleri herkesten daha hızlı kavrayıp kullanıyorlar. Bundan 20 yıl önce yetişkinler internet algılamakta ve kullanmakta zorluk çekiyorlardı. Fakat bugünlerde çocuklar okuma yazmayı tablet ile öğrenip, akıllı telefonları ile oyun oynuyorlar. Bu genç internet kullanıcıları oranı gittikçe artıyor.

İnternetin çocukları asosyal yaptığı tartışmaları sürerken aslında bu yeni iletişim aracı sosyal medya ile sosyalliğin artıp artmadığı farklı bir tartışma konusu. Çocuklar interneti ve sosyal medyayı yetişkinlere oranla daha çok kullanmaya başlıyorlar. 10-12 yaşlarında sosyal medyayı kullanmaya başlayan çocuklar düşüncelerini ve görüşlerinizi özgürce paylaşıyorlar ve yetişkinlere göre daha hızlı dönüt verebiliyorlar.

Sosyal medya çocuklar için tehlikeli mi?

Öte yandan çocukların sosyal medyayı çok fazla kullanıyor olmasının tehlikeli boyutları da bulunmaktadır. Narsizm ve başka sosyal bozukluklara sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra çocuklar  internet üzerinden bilişim teknolojileri ile taciz edilip zarar görebilirler. Farkında olmadan yada bunun bir güvenlik açığı olduğunu düşünmeden kişisel bilgilerini veya ailevi bilgilerini başka insanlar ile paylaşabilirler.

Aileler çocukları için ne yapabilir?

Bu noktada ailelerin çocuklarına olumlu bir sosyal medya deneyimi yaşatabilmek için  yapması gerekenleri öğrenmeleri gerekmektedir. Ebeveynler öncelikle yeni çağın iletişim aracı olan sosyal medyayı en az çocukları kadar kullanmalı ve çocuklarını sosyal medya üzerinden takip etmelidir. Aynı zamanda sosyal medya ve Internet kullanırken kişisel bilgilerin gizliliği, güncel güvenlik yazılmı kullanımı gibi konulara dikkat etmelidirler. Aileler çocuklarına daha güvenli bir sosyal medya kullanım ortamı yaşatmak için çocukların kullandığı bilgisayarı evin yaşam alanı olan salona yerleştirmeleri yerinde olacaktır.

Bir yorum yaz