Erasmus Hikayesi 1 (Compiegne / Fransa)

Erasmus deneyimlerimi elimden geldiğince buradan yazarak paylaşmayı düşünüyorum. Umarım aynı şekilde gidecek arkadaşlar için bu bilgilerin yardımı dokunur..

 

Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı kadrosunda bir devlet okulunda öğretmenlik yaparken, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimim devam etmekteydi… Eşimle birlikte aynı bölümde okuyorduk. İstanbul Üniversitesinde okuduğum bölümün, Litvanya’daki bir üniversite ile Avrupa Birliği öğrenci değişim programları (ERASMUS) kapsamında bir anlaşması vardı. Eşimle birlikte böyle bir şansı değerlendirip Litvanya’ya gitmek istedik. Okuduğumuz bölümden bir arkadaşımızda gitmeyi düşünüyordu. Fakat anlaşma sadece 2 öğrenci içindi ve en düşük ingilizce puanına sahip olduğum için muhtemelen ben gidemeyecektim. J 3 kişi çeşitli üniversitelere başvurmaya başlamıştık. Bir çok üniversiteye başvurduk; kimi üniversiteden hiç cevap gelmiyor kimi üniversite ise bu durumu değerlendireceğini söylüyor, ancak bir cevap alamıyorduk. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim ki arkadaşımız Reyhan bu konuda bizden daha ısrarcı ve sabırlıydı. Uzun haberleşmeler sonucu acaba anlaşma yapabilecek miyiz diye umutsuzluğa kapıldığımız sırada, derken çeşitli üniversitelerden olumlu yanıt gelmeye başladı… Luxemburg “University of Luxembourg”, Fransa “University of Technology of Compiegne” ve Çek Cumhuriyeti “Czech University of Life Sciences Prague” üniversiteleri ile anlaşma yapılmıştı. Arkadaşım Reyhan şu an Luxemburg’ta bizde eşimle birlikte Fransa’dayız.

Bunu siz de yapabilirsiniz. Okuduğunuz üniversitenin gitmek istediğiniz üniversite ile anlaşması olmayabilir. Siz bireysel olarak istediğiniz ülkelerdeki üniversitelerin Uluslararası Akademik ilişkiler bölümlerine e-posta ile başvuruda bulunup kendi üniversitenizin Uluslararası Akademik ilişkileri ile diğer üniversite arasındaki bağlantıyı sağlayabilirsiniz. Tabi bu aşamada kendi üniversitenizin Uluslararası Akadamik ilişkiler bölümü ve karşı üniversite ile sürekli iletişim halinde bulunmanız, çok azimli ve çok ısrarcı olmanız gerekiyor… J

Devam edecek…

Bir yorum yaz