Erasmus Hikayesi 2 (Compiegne / Fransa)

Başvuru Süreci

Üniversiteler arasında ikili anlaşmalar yapılmıştı. Fakat daha yapılacak çok iş vardı. Öncelikle karşı üniversiteye başvuru yapılacak ve sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bu eğitim süresince bir izin alınacaktı. İlk aşama kolaydı. Çünkü herkesin yaptığı bir şeydi ama ikinci aşama, yani izin konusu biraz belirsizdi. Ne bir emsal bulabiliyorduk ne de bu konu hakkında fikri olan birilerini…

Bir ERASMUS değişim programına katılırken hem kendi üniversiteniz için hem de karşı üniversite için bazı evraklar hazırlamanız gerekiyor. Bunlar her üniversitenin kendi internet sitesinde bulunur..

Başvuru sırasında bazı belgelerin posta ile gönderilmesi gerekiyor. Genelde yurtdışına kargo gönderimi çok pahalı. Biz belgeleri TNT kargo firmasıyla göndermiştik. O zaman TNT Fransa için fiyatları en uygun firmaydı ve öğrenciler için indirimleri vardı. Mutlaka öğrenci olduğunuzu belirtin. (35-40€ gibi bir fiyata göndermiştik.)

Öncelikle karşı üniversitenin internet sitesinden indirdiğimiz formları doldurup posta ile gönderdik, aynı zamanda internet üzerinden de e-posta olarak gönderdik. Tabi bu süreçde bazı evrakları göndermeden önce kendi üniversitenize onaylatmanız gerekebilir. Bu süreç gerçekten sıkıntılı; posta gitti mi? mail geldi mi? siz heyecanla beklerken herkes işini olağan hızıyla yapıyor olsa da sizde çok yavaş yaptıkları hissi uyandırıyor. Genelde herkes bu süreçten geçiyor ve evraklarda bir eksiklik yok ise başvurular kabul oluyor. Fazla endişeli olmaya gerek yok ama genede kontrolü elden bırakmayın… çünkü bazen postalar kaybolabiliyor, mailler gitmeyebiliyor veya okunmayabiliyor!! Bütün iletişim yollarını kullanarak süreci takip edin. J

En önemlisi bütün belgelerin bir kopyasını kendinizde de saklayın. (kendi okulunuza verdiğiniz, karşı kuruma verdiğiniz vs.). Bu belgeleri giderken yanınızda götürün. Bir arkadaşım hibe ile ilgili evrak eksikliğinden kaynaklanan sıkıntısını bu şekilde çözdü.

Neyse ilk aşamada kilit dökümanlardan biri olan “Kabul Mektubu” (ACCEPTANCE LETTER) önce mail ile geldi ve aynı zamanda postayla gönderdiklerini söylediler. Fakat postanın gelmesi 1 aydan fazla sürdü. Ama önemli değil çünkü maildeki dökümanla bütün işlerimizi halledebildik. Bu döküman hem kendi okulunuzdaki başvurunuz için hemde en önemlisi vize başvurusu için gerekli.

Devam edecek…

Bir yorum yaz