Erasmus Hikayesi 3 (Compiegne / Fransa)

Pasaport, Vize ve Campus France

Şimdi sırada pasaport ve vize işlemleri var.

Pasaport için okulunuzun Erasmus ofisinden “Harçsız pasaport” yazısı alarak pasaportunuzu harç bedeli ödemeden sahip olabilirsiniz. Ama aldığınız bu yazıyı önce pasaport harç işlemlerine bakan bir vergi dairesinden (biz istanbulda cevizlibağ ve okmeydanı ssk hastanesinin yakınındaki vergi dairelerinde yaptık.) onaylatmanız gerekiyor. Sonra pasaport için Emniyet müdürlüğünün sitesinden önce randevu almanız ve randevu tarihinde orada olmanız gerekiyor. Yalnız harç bedeli ödemiyorsunuz ama pasaport defter bedeli ödemeniz gerekiyor. Bunu ziraat bankasına yatırıp, dekontu başvuru sırasında götürmeniz gerekli. Pasaport başvurusundan 1 hafta 10 gün sonra pasaport evinize posta yolu ile gönderiliyor. Bir de “harçsız pasaport” yazısında dikkat edilecek konu; erasmusa bir dönemliğine gidiyorsanız okul pasaport yazısına 1 yıllık yazıyor. Çünkü 6 aylık pasaport çıkartılamıyor eğer 2 dönem gidecekseniz ve pasaportu eğitim başlangıcından çok önce çıkartıyorsanız 1 yıllık süre size yetmeyebilir, bu durumu üniversitenize bildirip yazıyı 2 yıllık almanızda fayda var. Bazı durumlarda bazı ülkeler vize vermek için pasaport süresi gibi koşullar koyabiliyor, bu durumu dikkate almakta fayda var. Örneğin biz buna benzer bir durum yaşadık. Fransız Konsolosluğunun internet sitesinde “veriliş tarihi 10 yıldan daha az ve geçerlilik süresi en az 1 yıl ve 3 ay olmalı” yazıyor. Dikkatsiz okumadan (ve saçma cümleden!!!) dolayı gidip 1 yıllık pasaport çıkarttık. Vize başvurusunda sorun yaşadık. Bu tanıma göre pasaportun en az 15 ay olması gerekiyor. Dolayısıyla süresi 2 yıl olan pasaport alınmalı.

Pasaportu aldık sıra geldi vize başvurusuna. Genelde vize başvuru süreçleri birbirine benzemekle birlikte Fransa’nın kendine has bazı uygulamaları var. Pasaport harç bedelindeki “harçsız pasaport” yazısı gibi bir vize yazısı alıyorsunuz ve bu belge ile vize parası ödemiyorsunuz. Fakat Fransa’da her ne şekilde öğrenci olursanız olun vizeye başvururken öncelikle “CampusFrance” denilen internet sistemine başvurmak gerekiyor. Aslında bu işlemler ERASMUS öğrencileri için her alanda olduğu gibi formaliteden ibaret. Endişeye gerek yok, başvurunuz kabul edilecek. J Önce sistemde hesap açıp bir CampusFrance numarası ediniyorsunuz, sonra diploma ve transkrip fotokopilerini sisteme yükleyip CampusFrance’a telefon açıp randevu alıyorsunuz ve randevu gününde Fransız konsolosluğunun içinde olan CampusFrance ofisine gidiyorsunuz. Biz CampusFrance ofisinde herhangi bir sorun yaşamadık, hatta işimizin aciliyetinden ötürü oradaki görevli bizim için konsolosluktan erken randevu bile aldı. Önemli ve can sıkıcı bir ayrıntıyı unuttum CampusFrance’a başvurmak için başvuru bedelini (2010da 100TL idi)bankaya yatırmanız gerekiyor. CampusFrance onayınızı aldıktan sonra vize için randevu almanız ve randevu tarihinde evraklarınız ile konsolosluğa gitmeniz gerekiyor.

Konsolosluklarda gereksiz bir gerginlik oluyor. Sanki birşeylerin ters gideceği gibi bir hisse kapılıyorsunuz ama daha önce de söylediğim gibi Erasmus öğrencileri için bu duygular yersiz… Konsoloslukta beklerken bizden önceki kişiler hep bir sorunla karşılaştı. Fransızca mı, ingilizce mi ne konuşacağız diye düşünerek bekledik, acaba nasıl olacak diye… Hem Türkçe konuştular hemde gayet yardımcı oldular. Biz herhangi bir sorun yaşamadık.

Biz çok ucuza uçak bileti bulduğumuz için vize başvurusunu beklemeden biletleri aldık. Genelde Erasmus öğrencileri vize sorunu pek yaşamadığı için, bence kabul yazısı geldikten sonra dersler başlamadan 1 önceki hafta için hemen bilet alınabilir. Bu önemli çünkü uçak biletini ne kadar önce alırsanız o kadar ucuza alırsınız.. Evraklardan dolayı sorun çıkabileceği ihtimalini düşünerek konsolosluğa erken başvurmanız da faydanıza olacaktır.

Önemli konulardan biri de bagaj meselesi, biz Pegasus ile geldik. 20kg bagaj sınırı vardı. Bizim bavullar 30kg civarında idi herhangi bir sorun yaşamadık. Ama bu iş tamamen şansa kalmış. (yada sizin ikna kabiliyetinize J )

Devam edecek…

2 Yorum

  1. Beril 04 Temmuz 2012
  2. Murat 08 Şubat 2013

Bir yorum yaz