Eski bilgisayarları USB’ den nasıl kurabiliriz? / açabiliriz?

Eski bilgisayarları Nasıl USB den kurabiliriz?

Artık günümüzde CD veya DVD den kurulum yapmak yerine genelde USB bellekler ile kurulum yapıyoruz. Eski bilgisayarların USB önyükleme (USB BOOT) özelliği olmayabilir veya kullandığımız bilgisayarın CD/DVD sürücüsü bozuk olabilir. Böyle bir durumda USB üzerinden önyükleyebilmek
(USB BOOT) için “Plop Boot Manager v5.0” kullanabiliriz.

“Plop Boot Manager” web sitesi
http://www.plop.at/en/bootmanager.html

“Plop Boot Manager” son versiyon
http://download.plop.at/files/bootmngr/plpbt-5.0.13.zip

“Plop Boot Manager” ile ister Windows üzerinden, ister linux üzerinden, isterseniz hazır kalıbı CD veya DVD ye yazdırarak hatta gene hazır bulunan kalıp dosyasını Diskete yazdırarak disket üzerinden bile önyükleme yaparak açılan menüden USB Önyüklemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Örneği halihazırda çalışan bir Windows var ise Windows üzerinden indirdiğimiz dosyanın içinde bulunan Windows klasörü içindeki “InstallToBootMenu.bat” dosyanını çalıştırarak çalışmakta olan Windows önyüklemesini bozmadan açılışa “Plop Boot Manager” Menüsünü yükleyebiliriz. Bu sayede açılan menüde USB seçeneği ile USB önyüklemesini gerçekleştirebiliriz.

Ben Bu sayede DVD sürücüsü bulunmayan ve USB Önyükleme özelliği bulunmayan eski bir bilgisayara PARDUS kurulumunu gerçekleştirdim.

8 Yorum

  1. nurluay 15 Kasım 2011
  2. efsane 31 Mayıs 2012
  3. furkan 05 Haziran 2012
  4. Murat 07 Haziran 2012
  5. sezgin 11 Nisan 2013
  6. Murat 11 Nisan 2013
  7. Abdullah 24 Nisan 2013
  8. Murat 25 Nisan 2013

Bir yorum yaz