Hayatımız sınavlar ile dolu

Hangi eğitim düzeyinde olursak olalım her zaman bir çok sınav ile karşı karşıya kalıyoruz. Farklı sektörlerde, farklı görevlerde çalışan herkes bir çok sınav ile karşı karşıya kalıyor. İşverenler çalışanların sürekli kendilerini güncellemelerini bekliyor. Basit bir iş başvurusunda bile bir kaç kez sözlü yazılı sınava girmek zorunda kalabiliyorsunuz.

En çok karşılaştığımız ve bizi en çok zorlayan sınavlardan biri de dil sınavları. Çoğunlukla da İngilizce dil sınavları bizim için çok zorlayıcı olabiliyor. Özellikle Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora programları ile akademik kariyerine devam etmek isteyenlerin ingilizcelerini geliştirmeleri gerekiyor. Aynı zamanda bu yüksek öğretim programlarına kaydolabilmek için İngilizce dil düzeyini belirli sınavlar ile ispatlaması gerekiyor. Bu sınavlardan en yaygını ülkemizde bütün merkezi sınavları yapan ÖSYM tarafından yapılan yds sınavıdır.

Yds sınavı gramer bilgisini ölçtüğü kadar hızlı okuyup anlayabilmenizi, çok kelime bilgisine sahip olmanızı da ölçmektedir. Belki de günlük hayatta çok kullanılmayan kelimeler ile YDS sınavında karşılaşabilirsiniz.  Bu sınava hazırlanırken çok yönlü bir çalışma yürütmeniz gerekmektedir. Fakat en temelde şimdiye kadar sınavlarda sürekli tekrar edip duran ortalama 1000-2000 kadar kelimeyi sular seller gibi yutup öğrenmiş olmanız gerekmektedir.

İnternetten çeşitli sitelerinden indirebileceğiniz yds kelimeleri pdf dosyaları sayesinde öğrenmeniz gereken kelime listelerine ulaşabilirsiniz.

Sadece bu kelime listelerine çalışmak yerine bol bol bu kelimelere özel olarak hazırlanmış metinleri okuyabilirsiniz. Zaman zaman internet üzerinden yayınlanmış akademik ingilizce makaleleri okuyabilir. Popüler ingiliz gazetelerinin köşe yazarlarını takip edebilirsiniz. Bu hem sizin okuma alışkanlığı kazanmanızı arttıracak hem de kelime hafızanını geliştirirken daha kalıcı bir öğrenme sağlayacaktır.

 

Bir yorum yaz