Internet korsanlığı

İnternet zaman içerisinde olanaklarını genişleterek artırınca,ürün ve servis satışıda bu sayede artıyor fakat yeni olanakların yanı sıra yazılımında çalınmasını sağlıyor. Gerçekten, yazılım hırsızlığı ve dağıtımı inanılmaz bir biçimde gelişmiş yenilikleri,işleri ve gelirleri internet aracılığıyla etkiliyor.

Şimdiye kadar, izinsiz yazılım kopyalaması fiziksel dönüşümlerle yani sabit diskler,CD’ler ve diğer donanım araçlarıyla uygulanmaktaydı. Fakat, İnternet kullanımı dahada kolaylaştığı için,ve daha hızlı,ucuz olduğundan,korsan yazılım sürece aynı kalıyor.

İnternet ürünlerin bilgisayardan bilgisayara değiştirilmesine izin veriyor,hiçbir donanım aracıyla işlem görmeden ve çok az riskli olarak ortaya çıkarıyor. Bazı korsan hileleri kullanıcının haberi olmadan bilgisayarlara bulaşıyor.Korsanlık ilk başlarda karışık bilgisayar kodlarının anlaşılmasını gerekli buluyordu,şuan bir mouse tuşuyla bile yapılabiliyor. Bu yüzden,günümüzde yaklaşık 100 milyon Americalı Internet’e erişebiliyor şimdilik tahmine göre yazılım korsanlığı büyük bir pazar payının ihtiyacını karşılıyor.

Yüksek teknoloji endüstrisi bilişimde devrim niteliğinde ilerleyerek yeni ekonominin temellerini atıyor. BSA’ya üye şirketler yazılımda,donanımda ve teknolojide yol gösteren yenilikçi ve kritik noktalarda kilit oyuncu olarak Internet ve elektronik pazarda alt yapı oluşturuyorlar.Biz ilk olarak ileri teknolojiyi ve yeni teknolojileri beniseyeceğimize söz vermeliyiz,mesela network paylaşımı gibi.Bu teknolojilerin kalbindeki entellektüel bir özelliktir.Kısa bir zaman içerisinde İnternette bilgi paylaşımı çok daha kolay olucak,ama bu da bizim yasaları çiğneyeceğimiz anlamına gelmiyor.İleri teknolojinin yenilikleri entellektüel özellikli bir korumaya bağlıdır.
İnternette Yazılım Korsanlığına Dikkat

Milyonlarca insan çeşitli fırsatlardan yaralanmak, indirimlerden faydalanmak ve uygun fiyatlarla bir şeyler satın almak için internetteki alışveriş sitelerini ziyaret ediyor. Online açık arttırma siteleri sıkı pazarlıkçılar ve ucuz ürünleri takip edenler için çok cazip olmaya başladı. Belki siz de bu tüketicilerden birisiniz. Peki, sağladığı faydaların yanında internetin karanlık bir yüzünün de olduğunu biliyor musunuz? İnternette dolandırılan yüzlerce kişiden birisi olabileceğiniz hiç aklınıza geldi mi?

Korsanlar için size çok cazip gelebilecek alışveriş siteleri hazırlamak hiç de zor değil. Orada gördüğünüz ürün resimlerini onlar da başka yerlerden bulup düzenliyorlar. Siz orada gördüğünüz ürünün aynısı almayı beklerken, paket elinize geldiğinde içinden sadece hayal kırıklığı çıkıyor. Örneğin kutulu, bandrollü orijinal bir yazılım beklerken paketten gelişi güzel bir cd. ye çekilmiş ve ön yüzü elle yazılmış virüslü bir program çıkabiliyor. Tabi bu olayın sadece başlangıcı… Daha da kötüsü sizin bu ne olduğu belli olmayan virüslü cd.yi satın almak için korsanlara kredi kartı numaranızı veya banka bilgilerini vermiş olmanız. Her yıl bu yöntemle internette binlerce insan dolandırılıyor.

Siz de bir gün mağdur olmamak için bazı şeylere dikkat edebilir ve böylece hem kendinizi hem banka hesabınızı korsanlardan koruyabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey ürünlerin fiyatı. Piyasada 500 YTL. olduğunu bildiğiniz bir ürünü, “kaçırılmaz fırsat bizde sadece 70 YTL. 430 YTL karınız olacak” gibi sahte sözlerle satıyorlarsa kredi kartınızı vermeden önce bir kez daha düşünün. Ve tabi her zaman için içinizden gelen sese kulak verin.

Kaynak:
http://www.bsa.org.tr/

Bir yorum yaz