Linux Mint için Firefox’un yeni sürümünün kurulması

Firefox 29’u Linux dağıtımına nasıl kurabilirim?

Uzun süredir kullandığım Linux Mint 14 sürümünü bir türlü vakit bulup yeni sürüme geçiş yapamadım. Bir işletim sistemini kullanmaya başladıktan sonra dosyaların kontrolden çıkarak çoğalması ve dağılması ve işlerimin yoğunluğundan ötürü işletim sistemini yeniden kurmayı hep erteliyorum. Sürüm değişikliklerinde güncelleme pek önerilmediği için tekrardan yeni kurulum yapmak gerekiyor.

29 Nisan 2014 tarihinde yayınlanan Firefox’un yeni sürümünü kullanmak istiyordum. Bir süredir bir çok kişi gibi bende Google Chrome’dan biraz şikayetçiyim. Fakat paket yöneticisinde son sürüm Firefox olmadığı için oradan kuramadım. (Belki de uzun süredir sistem güncelleştirmelerini yapmadığım için paket yöneticisinde yeni versiyon gözükmüyordur)

5 basit adımda Firefox 29’u Linux dağıtımına kurabilirsiniz. Aşağıdaki adımları sadece Linux Mint için değil. Ubuntu, Debian, CentOS, Fedora ve diğer tüm Linux dağıtımları için uygulayabilirsiniz.

5 Basit Adımda Firefox 29 kurulumu

1. İndirme

Kullandığınız sisteme göre 64 bit veya 32 bit son versiyon Firefox’un son versiyonunu aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

www.mozilla.com/firefox/channel/

İndirdiğiniz dosya yüksek ihtimal Başlangıç(Home) klasörünüzde bulunan İndirilenler(Downloads) klasörüne inmiştir.

2. Açma

İndirdiğiniz tar.bz2 uzantılı dosyayı sağ tıklayak “buraya aç” komutu vererek olduğu klasör içine açabilirsiniz. “Firefox” isimli bir klasör olarak açılacak.

Alternatif olarak bu işlemi Terminal penceresi yardımı ile de yapabilirsiniz. Zaten bundan sonra yapacaklarımızı terminal üzerinden yapacağız.

cd ~/Downloads/
tar xjf firefox-29.0.tar.bz2

3. Taşıma

LibreOffice, Google Chrome, Adobe Reader vb. harici olarak kurulan programlar /opt klasörüne yerleşirler.

Eski sürüm bir Firefox hali hazırda sisteminizde kurulu ise, bunu silmek için terminal penceresinde aşağıdaki komutu uyguluyoruz.

sudo rm -r /opt/firefox

Şimdi dosyayı nereye indirdiyseniz “cd” komutu yardımı ile oraya gitmeniz gerekiyor. İndirilenler klasörüne indirdiğinizi varsayıyorum. Bu arada terminal penceresi açtığınızda her zaman bulunduğunuz konum başlangıç klasörü olur. İndirilenler klasörüne girmek için;

cd İndirilenler

yazıp İndirilenler klasörüne giriyorum.

Daha sonra burada açmış olduğum Firefox son sürüm dosyalarını aşağıdaki komut yardımı ile taşıyorum

sudo mv firefox /opt/firefox29

4. Firefox Bağlantılarının düzenlenmesi

Firefox simgesine tıkladığınızda son versiyon Firefox’un açılabilmesi için aşağıdaki komutları uyguluyoruz.

Eski versiyon Firefox bağlantılarını yedeklemek için

sudo mv /usr/bin/firefox /usr/bin/firefox-old

Yeni Firefox sürümü için kısayol bağlantısı oluşturmak için

sudo ln -s /opt/firefox29/firefox /usr/bin/firefox

5. Firefox’u çalıştırma

Firefox’u çalıştırdığınızda Firefox kendisi düzenleme ve güncelleme işlemleri yapacaktır. Bu arada eklentileri gözden geçirip daha hızlı bir tarayıcı kullanmak için kullanmadığınız eklentileri devre dışı bırakabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Volkan Atabey 28 Haziran 2014
  2. Murat SELÇUK 21 Temmuz 2016

Bir yorum yaz