Linux ve Skype 4.1 bağlantı Sorunu

Uzun süredir MSN messenger kullanmıyordum. Son zamanlarda Skype ile birleşme haberinden sonra tekrardan kullanmak istedim. Aslında Skype programınıda en son yurt dışındayken Türkiye’yi aramak için kullanıyordum. Son zamanlarda internet üzerinden yaptığım bazı işler için müşterilerim MSN veya Skype soruyorlar. Bende daha çok sevdiğim Skype programı ile birleşmesini fırsat bilerek tekrardan MSN hesabımı kullanmaya karar verdim. Kullandığım Linux Mint 14 sürümünde kullandığım Skype programı ile Skype hesabımla oturum açabiliyordum. Fakat bir türlü MSN Messenger hesabımla oturum açamıyordum. Oturum açmaya çalıştığımda son zamanlarda gördüğüm bu en saçma mesaj çıkıyordu.

bazen internet yavaş oluyor ve bir süreliğine duruyor. kendine gelip calısmaya basladığında yeniden deneyeceğiz

İnternet yavaş filan değildi. Durduğu filan da yoktu. Bu anlamsız hata mesajını çözmek üzere paket yöneticisi üzerinden kurduğum Skype’ı kaldırdım ve Skype’ın sitesinden indirdiğim yeni versiyonu (Skype 4.1 versiyonu, paket yöneticisinde de yeni versiyon vardı.) kurdum. Fakat sonuç değişmedi.

Skype üzerinden MSN Messenger bağlantı probleminin çözümü

İnternet üzerinden yaptığım araştırmada ArchLinuxTr Forumunda  basit bir geçici çözümle karşılaştım. Aşağıdaki kod ile sanırım bütün yerel diller seçeneği ile programı çalıştırmış oluyoruz (Bundan tam emin değilim). Sanırım bu bir dil problemiydi.

Terminal penceresinde yazılacak olan kod

LC_ALL=C skype

Tabi bunu her seferinde terminal penceresinden açmamak için Skype kısayolunu düzenlemek için Ubuntu-tr forumunda bir arkadaşın anlattığı biçimde  düzenledim.

Hemen onuda anlatalım.

Skype kısayolunu düzenleme

Terminal penceresinde

sudo gedit /usr/share/applications/skype.desktop

komutunu çalıştırdıktan sonra aşağıdaki kodu buluyoruz.

Exec=skype %U

bu kodu aşağıdaki ile değiştiriyoruz.

Exec=env LC_ALL=C skype %U

Artık Skype kısayolu ile açarken de sorunsuz bir biçimde msn hesabınınz ile Skype üzerinden oturum açabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Halil Özgür 10 Aralık 2013

Bir yorum yaz