Lisans Nedir ve Neden Lisansa İhtiyacınız Var?

Yazılım lisansı nedir?
Bir yazılım lisansı bir şahıs veya firmaya tanımlanmış bir şekilde yazılımı kullanma hakkı verir. Lisans anlaşmasında ki şartlar yazılımın kullanımında ki kısıtlamaları açıklar. Ayrıca telif hakları yasası bir şahsın yazılımı nasıl kulanacağını şartlara bağlar (bkz. Aşağıdaki soru) . Bir kişi (veya firma) kullanılan her Microsoft yazılım programı için lisans alımı yapmak durumundadır.

Lisanslanmaya neden dikkat etmeliyiz?
A.B.D Telif Hakları Sözleşmesi ve uluslararası telif hakları anlaşmalarına göre telif sahibinden belirli kullanım hakkı alınmadan bilgisayar programlarının da içinde bulunduğu telif hakları alınmış materyallerin kopyalanması, kullanımı ve dağıtımı yasaklanmıştır. Satış, bedava dağıtım veya kişisel kullanım amacıyla yapıldığına bakılmaksızın, Bilgisayar yazılımlarının ve yazılım bileşenlerinin kullanım hakkı alınmadan yapılan çoğaltma, kullanımı veya dağıtımı telif hakları ihlalidir.
Bilgisayar yazılımları, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında yasal koruma altındadır.3 Mart 2001’de Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapılan değişikliklerle korsan yazılım kullanılması, kopyalanması veya satışı halinde uygulanacak cezalar şöyle şekillenmiştir

  • Eksik her bir lisans başına 150.000 YTL para cezası;
  • 4 seneye kadar, paraya çevrilmeksizin hapis cezası;
  • 3 seneye kadar meslekten men;
  • Korsan yazılım yüklü bilgisayarlara el konulması.

Son kullanıcı lisans anlaşması (EULA) nedir?
Son Kullanıcı Lisans Anlaşması yazılım programının kullanımı hakkında ki lisansın hükümlerini belirler . Microsoft Sistem Üreticisi yazılımına istinaden, Son Kullanıcı Lisans Anlaşması PC Üreticisi ve son kullanıcı arasında yapılan lisans anlaşmasıdır. Eğer son kullanıcı perakende yazılım(kutu ürün) alırsa, lisans anlaşması Microsoft ve son kullanıcı arasındadır.

Kaynak:
http://ww.bsa.org.tr/

Bir yorum yaz