O nedir? Bu ne demek?

30’lu yaşların üstündeyseniz gazetelerin verdiği ansiklopedileri ve sözlükleri hatırlıyorsunuz demektir. Hatta bir çoğunuzun evinde bu ansiklopediler hala durmaktadır. Bir kısmınız da benim gibi bir kaç yıl evvel eskiciye vermiş veya okullara göndermişsinizdir. (Okullarda zaten kullanılmayan o serilerden 3-5 adet olmasına rağmen)

Sözlükler ve ansiklopediler bizim çocukluğumuzdaki en önemli bilgi kaynaklarımızdı. Okulda öğretmenlerimizin verdiği araştırma ödevleri için ansiklopediler üzerinde araştırma yapardık. Bir konu hakkında nedir ne demek diye düşündüğümüzde bunu ansiklopedi veya sözlüklerde araştırırdık.

Bu gün artık çocuklar da yetişkinler de merak ettiği bir konuyu internet üzerinden araştırıyor. Hatta arama motorlarına soru soruyor diye tanımlayabiliriz bunu. Örneğin “ekür” kelimesini merak ettiği zaman arama motoruna ekür ne demek diye yazıp aratıyor.

Eskiden oturup ansiklopedi okuyor, çok bilgili bir insan dediğimiz, saygı duyduğumuz amcalar vardı. O amcalar ne oldu bilmiyorum ama artık bu amcaların yerlerini arama motorları almaya başladı. Merak ettiğimiz konuları onlara soruyoruz. Hatta bildiğimiz ama emin olamadığımız konuları da onlara soruyoruz. Aldığımız cevapları hafızamıza kaydetmiyoruz bile çoğu zaman internette bir yerlerde görmüştüm diyorur ve tekrar arıyoruz.

Düşünün sürekli internette aradığınız o terimleri, tekrar tekrar aradığınız…

O nedir? Bu ne demek?

Bir yorum yaz