Özgür Bilişim Teknolojileri Sınıfı

Bilgisayar dünyasını dergilerden takip ettiğimiz 90lı yıllarda bu dergilerde Unix ve Linux’ten çokça bahsedilmeye başlamıştı. Dergilerde yazılanları okurken merakla anlamaya çalışıyordum. Fakat kullanıp deneyim edinemediğim için hep havada kalıyordu. Linux ve Türkçenin birlikte telaffuz edildiği Turkuaz Linux ve ardından ticari bir sürüm olan Gelecek Linux, diğer tarafta Slackware Linux, Red Hat Linux, Mandrake Linux ve daha başka dağıtımlar… Kulaktan kulağa yayılan en iyi Linux dağıtımı bu, bu dağıtım hepsini kapsıyor… vb. konuşmalar… Tabi bütün bu dağıtımların CD’lerini Bilgisayar dergileri ile ediniyorduk. İnternet’i kullanma imkanımızın yok denecek kadar az olduğu yıllardı. Dolayısıyla çok fazla kaynağa ulaşamıyorduk. Zaten İnternet’te Türkçe kaynak neredeyse hiç yoktu. Çıkan sorunlarla ilgili danışabileceğimiz kimseyi bulamıyorduk. O yıllarda bilgisayar dergilerindeki soru cevap bölümleri vardı. Tabi cevap için uzunca beklemek gerekiyor ve belkide dergide açıklanamayacak uzunlukta cevaplar gerekiyordu. Saatler süren kurulumlar sonunda karşımda bekleyen terminal ekranlarında ne yapacağımı bilemeden “login” komutunu yazıyordum. Bu uzun süren kurulumlar, kodlar, hatalar ve sonunda eğer çalıştırabilirsek biraz inceleme ve tekrardan Windows’a geri dönüş.

2000’li yıllar Linux açısından biraz daha verimli yıllardı. Dağıtımlar daha kullanıcı dostu olmuş direk CD’den takıp çalıştırabildiğimiz dağıtımlar bulunmaktaydı. Artık herhangi bir dağıtımı bilgisayarıma kurabiliyordum. Fakat bu kurulumlarda hep 1-2 kez sistemi açıp biraz karıştırıp hemen alıştığım Windows’a geri dönüyordum. Linux benim için deneme işletim sistemiydi. İlk Pardus çalışmalarını duyduğumda çok sevinmiştim ve ilk sürümü merakla beklemiştim. Ama Pardus deneyimlerimde hep bir denemeden ileriye gidemedi. Bütün Linux dağıtımları için “zaten yavaşlar, Windows kadar hızlı olamaz, alıştığım programlar çalışmıyor” diyerek Windows kullanmaya devam ediyordum.

Zaten ben Microsoft Sistemleri üzerinden para kazanıyorum ve herkes bunu kullanıyor fikri ile bu sistemleri kullanmaya devam ediyordum. Ta ki üzerine eğitim aldığım işi yani bilişim teknolojileri öğretmenliği yapmaya başlayana dek. Çocuklara derslerde Pardus’tan ve açık kaynak kodlu yazılımlardan bahsediyordum. Açık kaynak kod ve Linux dünyası yeniden kafamı kurcalamaya başlamıştı.

Önce kafamda bazı kalıpları değiştirmekle başladım işe. Bizler bilişim teknolojileri öğretmenleri hep bir “sistem yöneticisi” , “bilgisayar teknisyeni” havasında çalışırız. Bilgisayarlar stabil, düzenli ve çok hızlı olmalıdır. Evet bilgisayarların stabil olması çok önemlidir. Fakat o kadar da hızlı olmasına gerek yoktur. Öğrencinin öğreneceği yeni bilgiler ve farkına varacağı başka uygulamalar olmasının yanında daha yavaş çalışması pek önemsenmeyecek bir durumdur.

Sonra kendi bilgisayarıma popüler bir dağıtım olan Ubuntu Linux dağıtımını kurdum ve ilk defa tek işletim sistemi olarak bilgisayarımda bir Linux sürümü kullanıyordum. 2 ay boyunca ihtiyacım olan tüm yazılımları açık kaynak kodlu olarak bulup hiç zorlanmadan kurabildim. 2 ayın sonunda açık kaynak kod dünyasına bir kullanıcı olarak girmekle kalmayıp tam bir savunucusu olmuştum. Etrafımdaki insanların bilgisayarlarına kuruyor veya kendi bilgisayarımdan kullanmalarını sağlıyordum.

Ve artık okulda tamamen açık kaynak kodlu sistemle donatılmış bir bilgisayar sınıfında ders yapmak istiyorum. Çok araştırmama rağmen herhangi bir öğretmene veya bir örnek BT sınıfı projesine ulaşamadım.

Bende kendim bazı çalışmalar yapmaya başladım. Konudan sunucu sistemlerine ilgili başka bir bilgisayar öğretmeni arkadaşa ve bilgisayar öğretmeni olan eşime bahsettim. Onlarda konuya sıcak bakıp hemen çalışmalara başladılar. Öğrencilerin farklı işletim sistemlerini kullanabildiği, farklı yazılımları kullanabildiği özgür bir bilgisayar sınıfı için çalışmalara başladık. Ana işletim sistemi olarak kullanacağımız Linux Dağıtımı olarak Pardus kullanacağız. Henüz denemelerde bulunmadan bu kararı verdik. Pardus’un Türkçe’ye çok önem vermesi, yerelleştirme ve geliştirme çalışmalarına devlet tarafından destekleniyor olması bu kararımızda etkili oldu. Pardus’un daha fazla gelişebilmesi için kullanılması gerekiyor. Bu nedenle Pardus’un daha fazla kullanılmasını sağlayarak gelişimine de katkıda bulunabileceğiz. Öğrencilerin özgür yazılımların farkına varmalarının, hemde ülkemizde geliştirilen bir Linux dağıtımı olan Pardus’u tanımalarının, çıkabilecek olan sorunlardan daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Pardus’un yanında çeşitli Linux dağıtımlarının kurarak öğrencilerin farklı özgür yazılımları kullanabilme deneyimine sahip olmasını sağlayabiliriz.

Pardus’un artık okullara gönderilen bilgisayarlarla şartname gereği ikinci bir sistem olarak kurulmaktan çıkması gerekiyor. Çünkü Sistem ne kadar fazla kullanılırsa o kadar hızlı gelişir ve daha verimli hale gelir.

Proje fikriyle birlikte bütün aşamaları elimden geldiğince yazıya dökerek bir örnek okul projesine destek olmayı düşünüyorum.

 

 

Başlangıç için ilk aklıma gelen sistem beklentileri;

Öğrenci bilgisayarları için,

 • Sistem koruma yazılımı(sistemi her açtığında eski haline getirebilecek bir yazılım veya bir çözüm)(Belki de sistem sorunsuz çalıştığı için gerek duyulmayacak)
 • Kelime işlemci, tablo ve sunum hazırlama yazılımları (Ofis yazılımları)
 • Grafik düzenleme yazılımı
 • Html Editör
 • Eğer bulabilirsem F Klavye çalışma programı (10 parmak klavye programları alternatifleri)
 • Çeşitli İnternet tarayıcıları
 • Pardus dışında çeşitli Linux dağıtımları yüklenecek.

Sunucu Bilgisayar için,

 • Proxy Sunucu (yavaş İnternet bağlantısını daha verimli kullanmak için)
 • Web Sunucu (web sayfası denemelerinde kullanılmak üzere ve belki yerel bir okul içi portal uygulaması için)
 • Ftp sunucu (okul için öğrenciler ile ftp uygulamaları için)
 • Dosya Sunucusu (bütün dosya paylaşımları için)
 • Gelişmiş bir portal uygulaması (birlikte çalışmak ve belge yönetimi için)
 • Bilgisayarların gerektiğinde yeniden kurulmasını sağlayan bir image sunucusu
 • Öğrenci bilgisayarlarının yönetimi için BT sınıfı yönetim sistemi yazılımı

Eğer daha fazla hevesli öğretmen arkadaşlarla ve projeye destek vermek isteyenlerle bir araya gelebilirsek, “özgür bir BT sınıfı nasıl oluşturulur?” vb. gibi belgeler hazırlayabiliriz. Belki bunu Pardus’un Resmi Projesi haline getirebiliriz veya bir Pardus Eğitim sürümü oluşturulur, belki de böyle bir çalışmaları vardır… biraz deneyimden sonra onlarla irtibata geçebiliriz.

Şimdilik bu kadar kurulum sonrasında deneyimlerimi yazmaya devam edeceğim.

Umarım başladığı gibi biten bir Pardus Bilişim Teknolojileri Sınıfı Projesi olur…

 

10 Yorum

 1. nuray 06 Aralık 2011
 2. Batuhan 06 Aralık 2011
 3. şahin 06 Aralık 2011
 4. Murat 06 Aralık 2011
 5. Murat 06 Aralık 2011
 6. Murat 06 Aralık 2011
 7. Ülgen Sarıkavak 21 Aralık 2011
 8. Murat 21 Aralık 2011
 9. Ali KARA 16 Aralık 2013
 10. Murat 22 Mart 2014

Bir yorum yaz