Problemsiz bir Bilgisayar ile çalışma

Problem çıkmadan önce önlemini alma PC kullanıcılarının en çok ihmal ettikleri bir konudur. Çoğu insan bilgisayarı istedikleri gibi bozulana kadar kullanabileceklerini düşünmekte, bilgisayarın düzenli bakıma ihtiyacı olduğunu veya kullanırken bazı şeylere dikkat etmenin gerektiğini bilmemektedir. Bu insanlar bozulduktan sonra tamir ettirip veya yeniden kurup kullanabileceklerini düşünürler. Tamir etmenin veya sistemi yeniden kurmanın bazı önlemleri almadan daha kısa süreceğini ve daha karlı olduğunu sanırlar( Pala, Z.2005).
Aşağıda PC’niz için neden önleyici bakım yapmanız gerektiğinin birkaç nedeni verilmiştir.

Paranız cebinize kalır.
Çıkabilecek problemlere şimdiden kaçınarak çıkabilecek sorunlardan dolayı tenkis servise ve bozulan parçalara para vermekten kurtulursunuz.

Zamandan kazanırsınız.
Ayda bir iki saatinizi bilgisayar bakımına ve onu daha dikkatli kullanmaya ayırarak saatlerce uğraşmanız gerekecek arızalardan veri kayıplarından kurtulmuş olursunuz.

Veri güvenliğini sağlarsınız.
Çoğu insan için hard diskteki veriler onu barındıran donanımdan çok daha önemlidir. Önleyici bakım yaparak bu verileri zarar verebilecek şeylerden korumuş olursunuz.

Bilgisayarınızın performansım arttırırsınız.
Sisteminizin bazı bölümlerinin performansı zamanla düşer. Önleyici bakım yapmak bilgisayarınızın hızını arttırmaya yardımcı olur.(pcguide.com)
Günlük hayatta kullandığımız her cihaz gibi bilgisayarlarımızı da uygun kullanmak durumundayız. Bilgisayarlar diğer cihazlara göre hem daha karmaşık hem de daha fazla hassastırlar. Dolayısıyla onları kullanırken daha dikkatli olmak durumundayız( Pala, Z.2005).
Burada en uygun ve en ideal şartlarda bir bilgisayarı problem girdabına sokmadan önce uzun süre onu nasıl kullanacağımıza değineceğiz. Yani bir nevi koruyucu hekimlik yöntemini kullanacağız( Pala, Z.2005).

Sorunsuz bir bilgisayarla çalışmak istiyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate alınız:

Bilgisayarı normal bir biçimde açıp kapatın
Bilgisayarı kapatmadan önce tüm programları kapatın. Sonra oturumu kapat seçeneğiyle Windowsu kapatın. Ve gerekirse en sonunda güç düğmesini kapatın. Sadece zaruri durumlarda reset düğmesini kullanın( Pala, Z.2005). Bilgisayarı kapattıktan sonra hemen açmayın
Eğer kapattıysanız bilgisayarı hemen açmak istiyorsanız bu işlemi en az 10 saniye sonra yapın. Eğer bu duruma dikkat etmezseniz bilgisayarınıza ciddi zarar verebilirsiniz( Pala, Z.2005).

Aygıtlar açıkken bir birine bağlamayın
Örneğin açık olan bilgisayarınıza yazıcıyı bağlamak istiyorsunuz. Yazıcıyı kapatın sonra onu bilgisayara bağlayın. Yazıcı da açık olduğu halde bilgisayara bağlamaya kalkışırsanız bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz. Bu kural tüm aygıtlar için de geçerlidir. Mutlaka birisi kapalı olması lazımdır. ( Pala, Z.2005).
Uyumsuz yazılım kullanmayın ve donanımları kullanmayın
Bilgisayarınıza uyumsuz olan donanımları takmayın. Ve kesinlikle uyumsuz olan yazılımları da kullanmayın. Örneğin Windows XP altında eski DOS programlarını çalıştırmak gibi. Ya da mevcut işletim sistemi haricindeki bir donanım sürücüsünü yüklemek gibi( Pala, Z.2005).

Düzenli olarak yedek alın
Önemli dosyalannızın yedeğini düzenli olarak alın yedek alma işlemini sadece sabit disk ile sınırlı bırakmayın. CD veya DVD yazıcı kullanarak CD veya DVD’lere alın. İleride olabilecek muhtemel sistem çökmelerinde ya da virüs bulaşmalarında önleminizi aldığınız için üzülmeyeceksiniz( Pala, Z.2005).

Programların işlemlerini bitirmesini bekleyin
Sisteme herhangi bir program kurarken bırakın kurulum tamamlansın. Yarıda kesmeyin daha sonra tam olarak kaldıramayabilirsiniz. Yine sistemdeki bir yazılımı tamamen kaldırırken(uninstall)bırakın işlem tamamlansın, işlemi yarıda kesmeyin. Eğer bunlara dikkat ederseniz sorunsuz ve baş ağrısız bir çalışma keyfini yakalamış olursunuz ( Pala, Z.2005).

Rasgele dosyaları silmeyin
Bir dosyanın tam olarak gereksiz olup olmadığını anlamadan kısacası dosyayı tanımadan kesinlikle silmeyin.
Daha sonra ardı arkası kesilmeyecek bilgisayar problemleri başınızı ağrıtacaktır.
Sisteminizdeki gereksiz dosyaları silmek için Windows un disk temizleyici programını kullanabilirsiniz. Bu program ile geçici dosyaları, çöp kutusundaki dosyaları, internet geçici dosyalarını silebilirsiniz. ( Pala, Z.2005).

Bilinmeyen programları kurmayın
Tam olarak ne işe yaradığını bilmediğiniz programları kesinlikle kurmayın. Özellikle internet ortamında size gönderilen her dosyayı kurmayın ve çalıştırmayın. ( Pala, Z.2005).

Güncel anti virüs programı kullanın
Sürekli otomatik olarak kendini internet ortamında güncelleyen anti virüs yazılımlarını kullanın. Ve sisteminizi zaman zaman virüslere karşı tarayın( Pala, Z.2005).

Bilgisayar açık iken kasayı hareket ettirtmeyin
Bilgisayarınız açık ve çalışır durumdayken kesinlikle kasayı sallamayın. Ya da sürekli sallanan bir masada bilgisayarınızı çalıştırmayın. Kısa sürede bilgisayarınızda fiziksel hataların oluşmasına zemin hazırlamış olursunuz( Pala, Z.2005).

 Aygıtlar çalışır durumdayken müdahale etmeyin
CD-ROM, DVD ROM gibi aygıtlarınız çalışır durumdayken müdahale etmeyin. Bırakın işlerini bitirsinler. Daha sonra içindeki CD veya DVD yi çıkarın( Pala, Z.2005).

CD- ROM gibi cihazları düğmesiyle kapatın.
Kullandığınız aygıtlan sürekli olarak açma kapama düğmesiyle açıp kapatın. Kesinlikle kapatmak için elle itmeyin. Sadece dizüstü bilgisayarlardaki DVROM tarzı cihazların kapama işlemi elle yapılmaktadır. ( Pala, Z.2005).

Bilgisayarınıza taktığınız veri depolama aygıtlarını virüslere karşı kontrol edin.
CD, USB tarzı cihazları kullanmadan önce mutlaka anti virüs testinden geçirin, sonra kullanın( Pala, Z.2005).

Yazılım yamalarını kullanın.
Sisteminize kurulu olan yazılımların güncellemelerini zaman zaman yapın ve yazılımlar için çıkarılan yamaları kurun( Pala, Z.2005).

1 Yorum

  1. nuray 09 Kasım 2009

Bir yorum yaz