SEO’ nun Geleceği

Cep telefonları ve tablet bilgisayarların kullanımının artması ile birlikte gelecekte ses tanıma özelliği olan arama motorlarında dilsel kullanım özellikleri daha da artacaktır. Her ne kadar bu gelişen teknolojiler şu an çok fazla kullanılmıyor olsa da birçok insan bu tür teknolojiler üzerine çalışıyor ve firmalar bu işe yatırım yapıyor.

İnternet üzerinde yapılan aramalar internetin doğduğu günlerden bugüne çok gelişti ve yaşamın merkezindeki yerini aldı. Bugün internet demek bir çok insan için arama motoru demek. Böyle olunca internet üzerindeki bu rekabet ortamına ve gelişen arama teknolojilerine ayak uydurabilen  web siteleri kazançlı çıkacaklardır. Bu sert rekabet ortamında üst sıralara çıkabilmek ve orada kalmak için gelişmiş seo çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Son on yılı değerlendirdiğimizde aramalar çok hızlı bir gelişim gösterdi. Google çalışanlarından Jeff Dean aramaların yıllara göre gelişimi ile ilgili şubat 2009’da WSDM konferansında ilginç istatistikler sundu.

  • 1999 senesinden bugüne Google’ın arama hacmi 1000 kat arttı.
  • 1999 senesinden bugüne Google’ın sahip olduğu bilgisayarlar 1000 kat arttı.
  • Önceki yıllarda gecikme süreleri 1000 milisaniyeden daha az iken bugün gecikme süresi 200 milisaniyeden daha da az hale geldi.
  • Site indexlerinin güncellenme hızları 10.000 kat daha hızlandı. 1999 senesinde indexlerin güncellenmesi aylarca sürerken Google son yıllarda  web sayfalarındaki güncellemeleri  sadece birkaç dakika içinde hatta bir kaç saniye içinde belirleyip indexliyor.

Google’ın kullandığı teknolojilerin gösterdiği bu performans arama sektöründeki gelişimin sadece bir parçasıdır.  Arama motoru sektörün yaşlı birer üyesi olan Alta Vista, Crawler ve InfoSeek gibi  eski arama motorlarından bazıları 1990’lardan sonra ortaya çıktılar. O yıllarda internet arama  motorlarının sıralama ve bulma algoritmalarının temelinde anahtar kelime analizi vardı. Bu analiz, sonuçların elde edilmesini için kullanılan basit bir bir modeldi.

Bir yorum yaz