Server 2008 R2 üzerinde SharePoint 2007 AJAX Kurulumu

Windows Server 2008 R2 üzerinde kurulu olan SharePoint Server 2007 portal  Ajax kurulumu için server 2008 özelliklerinden .Net Framework 3.5.1 eklenmiş olmalıdır. Server 2008 R2 için .Net Framework kurulumuna gerek yok, içinde geliyor sadece kurulumu aktifleştirmek gerekiyor. Zaten bir çok rol ile beraber kuruluyor. Büyük ihtimalle sizin kullandığınız server 2008de de kuruludur.

İnternette ulaştığım bir çok kaynakta ajax kurulumu için .Net 3.5 kurulması gerektiği kurulduğunda düzeldiği yazıyor. Yada web.config dosyasının güncellenmesi gerekiyor. web.config dosyasının güncellenmesi ile ayrıntılı bir yazı Mike Ammerlaan’s Blog ‘un sitesinde bulunmaktadır. Fakat ben uyguladım, fakat her seferinde bir hata verdi. Sanırım bir şeyi eksik yada yanlış uyguladım. Yada versiyon faklarından dolayı aynı sonucu vermedi. Fakat yazının yorumlarından gördüğüm bir yöntem ile sonuca ulaştım.

Öncelikle web.config dosyasının nerede olduğu ile ilgili bilgi vereyim. “sistem diski” ( Muhtemelen c:\ ) içinde “C:\inetpub\wwwroot\wss\VirtualDirectories\” klasöründe kaç tane farklı porta yönlendirilmiş site var ise o kadar klasör bulunmaktadır. Eğer tek siteniz var ise muhtemelen 80. porttadır. Hangi sitenin Ajax Kurulumu yapılacak ise o klasördeki web.config dosyası güncelleştirilmesi gerekmektedir.

web.config dosyasını Microsoft Visual Studio 2008 ile çok kolay bir biçimde güncelleyebiliyoruz. Microsoft Visual Studio 2008 bilgisayarınızda kurulu değil ise Microsoftun sitesinden “Microsoft Visual Web Developer 2008 Express Edition‘ı ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz.

Microsoft Visual Studio 2008 üzerinde yeni bir ASP.NET Web uygulaması başlatıyorsunuz. daha sonra yeni web uygulamasının kaydediyorsunuz. Proje özelliklerinden gelişmiş derleme özelliklerinden Framework ayarını “Framework 2.0” olarak ayarlıyorsunuz. Sonra “C:\inetpub\wwwroot\wss\VirtualDirectories\” klasöründeki SharePoint Sitenizin web.config dosyasını notepad veya başka bir editör ile açıyorsunuz. Bütün Dosya içeriğini kopyalayıp Visual Studio’da açtığımız uygulamanın web.config dosyasnın içeriği silip buraya yapıştırıyoruz. sonra framework ayarını “Framework 3.5” olarak ayarlıyorsunuz. web.config dosyası güncellenmiş oluyor. Visual Studio içindeki web.config dosyasının içeriğini kopyalayıp “C:\inetpub\wwwroot\wss\VirtualDirectories\” klasöründeki SharePoint Sitenizin web.config dosyasının eski içeriğini silip yapıştırıp kaydettiğinizde sitenizin Ajax Desteği açılmış oluyor.

Farklı portlara yönlendirilmiş siteleriniz var ise bu yöntemi AJAX kullanmak istediğiniz tüm sitelere uygulamanız gerekmektedir.

Bir yorum yaz