Twitter Kullanıcı Limitleri

Hayatımızın her anında bulunan sosyal medyanın en çok kullanılan araçlarından birisi olan Twitter’ın bazı limitleri bulunmaktadır. Bu limitler Twitter’ın botlar ve kötü amaçlı kullanıcılar tarafından ele geçirilmesini engellemek içindir. Bu sebeple Twitter’ın kullanıcı takip etme, Tweet gönderme, mail adresi değiştirme, API talebinde bulunma vb. gibi birçok alanda sınırlamaları bulunmaktadır.

Aslında Twitter’ın limitleri 140 karakter mesaj sınırlaması ile başlıyor. Bunun yanı sıra takip etme, Tweet gönderme vb. gibi sınırlara uymadığımızda, kara listeye alınma hesabımızın geçici veya kalıcı olarak aktifliğinin durdurulması gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tweet Gönderme Limiti
Twitter hesabınız ile 24 saat içinde toplam 1000 adet Tweet gönderebilirsiniz. 1000 adet Tweet gönderdikten sonra Tweet atmak için ertesi günü beklemeniz gerekmektedir.

Direct Mesaj (DM) Limiti
Twitter hesabınızdan bir gün içinde toplam 250 adet DM gönderebilirsiniz. 250 mesajdan sonra aynı Tweet gönderme limitinde olduğu gibi 24 saatlik sürenin dolmasını beklemeniz gerekmektedir.

Takip Etme Limiti
Twitter üzerinden bir gün içinde toplam 1000 kişiyi takip edebilirsiniz. Fakat bu 1000 kişiyi de birden tek seferde takip etmeye çalıştığınızda Twitter, agresif olarak takip yaptığınız için bunu spam amaçlı yaptığınızı düşünerek hesabınızı kısıtlayabilir.
Toplamda bir Twitter hesabınız üzerinden 2000 kişiyi takip edebilirsiniz. Fakat bu limit takipçi sayınız arttıkça otomatik olarak artıyor. Takipçi sayınız da 2000 kişi olduğunda yaklaşık olarak %10 fazlasını takip edebilirsiniz. Örneğin 3000 takipçiniz olduğunda 3300 kişiyi takip edebilirsiniz. Bu yüzden insanlar Twitter’da gördüğünüz #takipedenitakipederim tarzı konular ile takipçi sayılarını arttırmaya çalışıyorlar.

API Talebi Limiti
24 saat içinde 150 adet api talebinde bulunma limitiniz var. Sayfa üzerinden hesabınız üzerinde yaptığınız her işlem talep olarak sayılıyor. Twitter bunu sizin yerinize sayıyor. Otomatik bir bot sisteminiz olmadığı sürece bu limiti aşmanız zor gözüküyor.

E-posta Değiştirme Limiti
24 saat içinde 4 kez E-posta adresinizi değiştirme hakkına sahipsiniz.

Bütün bu limitleri aştığınız durumlarda Twitter bir uyarı mesajı ile sizi uyarıyor. Hatta hesabınız kısıtlandı ise size bir mail göndererek bu durumu haber veriyor. Twitter’a bu konu hakkında hesabınızın yeniden aktifleştirilmesi için mail attığınızda ilk seferinde hesabınız hızlıca açılıyor. Fakat aynı şekilde limitleri zorlamaya devam ederseniz hesabınızı geri alamayabilirsiniz. Hesabınız pasif duruma getirildiğinde gönderdiğiniz Tweetler, takipçi sayılarınız sıfırlanıyor. Hesabınız tekrar aktif duruma geldiğinde belirli bir süre sonra takipçi sayıları ve tweetler normale dönüyor.

Tüm bu limitlere rağmen gerek siyasi konularda gerekse takipçi sayısını arttırmak isteyen kişilerin kullandığı yöntemler ile Twitter’ın manipüle edildiğine her zaman tanık oluyoruz.

Bir yorum yaz