Twitter Profilinizi Optimize Etmek İçin 5 Püf Noktası

Twitter profiliniz düzenlemeniz çok önemli. Genellikle kullanıcılar profilinize baktığında kişisel yada kurumsal kimliğiniz hakkında oluşan ilk izlenim çok önemlidir. Bu izlenim sayesinde sizi takip edip etmeyeceklerine karar verebilirler.
Aşağıdaki 5 noktaya dikkat ederek Twitter profilinizi oluşturduğundan emin olunuz.

1. Twitter Kullanıcı Adı

Twitter kullanıcı adınız yani @ sembolünden sonra ne geldiği gerçekten çok önemlidir. Basit ama etkiliyeci bir kullanıcı adı akılda kalıcı olacaktır.

En fazla 15 karakter uzunluğunda kullanıcı adı seçme şansına sahipsiniz. Belki isminiz yada firmamızın ismi daha uzun olabilir. Bu durumda mantıklı bir şekilde kısaltmanız yerinde olacaktır. Tabi bu arada @delikiz_89r şeklinde profesyonellikten uzak bir kullanıcı adı hoş olmayacaktır.
Aynı alan adlarında olduğu gibi markanızın sosyal medya adlarını almak markanızı korumak için yapılması gereken en önemli iştir.

2. Biyografiniz

Profilinize ilk bakan kişinin sizin hakkınızda ilk bilgi alacağı yer biyografi alanıdır. Kim olduğunuzu tanıtmak için sadece 160 karaktere sahipsiniz. Bu yüzden kısa, basit ve kesin olarak sizi tanıtacak 160 karakteri bulmalısınız. Bu cümle içinde yada kurduğumuz cümleden bağımsız olarak anahtar kelimeleriniz ile ilgili konuları (#hashtag) yazmanız yerinde olacaktır.

3. Lokasyon ve Site Adresi

Kurumsal bir hesapta olması gerekenler mutlaka yer bilgisi ve en önemlisi site adresidir. 160 karaktere sığdıramadığınız bütün bilgilere ulaşmak için kullanıcılar sitenizi kullanmak isteyeceklerdir. Aynı zamanda kurumsal bir hesap görünümü için internet adresi çok önemlidir.

Yer bilgisi ise hedeflediğiniz kullanıcılar çerçevesinde firmamızın bulunduğu yeri tanımlayan bir yer olmalı.

4. Takipçileriniz

Sektörünüz veya çalışmalarımız ile ilgili olarak diğer hesapları takip etmelisiniz. Tabi çok fazla hesabı da takip etmemelisiniz. Sizi takip edenlerin 10 katı kişiyi takip ediyor olmanız hoş gözükmeyen bir durum. Tabi sürekli bir oran yakalamaya çalışmadan ilgili takipçiler bulup, ilgili kişileri takip etmelisiniz.

5. Profil Görseli

Twitter profiliniz için 3 adet farklı boyutlarda görsel kullanmanız gerekmektedir. (Twitter yeni tasarımına geçtiğinizde daha kaliteli görseller yükleyebiliyorsunuz.)

Bunlar;
1. Profil Görseli(81 x 81 px). Yeni twitter tasarımı Profil Görseli (400×400)
2. Başlık Görseli (520 x 260 px). Yeni twitter tasarımı Başlık Görseli (1500×500)
3. Arkaplan Görseli (Twitter ne yazık ki arkaplan görseli konusunda pek esnek değil. Yani görsel boyutları profilinizi inceleyen birinin ekran boyutuna bağlı olarak değişebilir.)

Benim önerim kurumsal bir hesapta profil görseli olarak logo kullanabilirsiniz.

Başlık görseli olarak sizi iyi tanımlayacak bir görsel seçebilirsiniz. Bu sizin yaratıcılığınıza kalmış. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli nokta biyografi yazınızın rahat okunabilir olmasıdır. Çok karışık olmayan bir arkaplan görseli kullanabilirsiniz. Belki arkaplan görseli kullanmak yerine sadece bir arkaplan rengi ayarlayabilirsiniz.

Hangi renk düzenini kullanırsanız kullanın, hangi profil ve başlık görselini seçerseniz seçin, Twitter kullanıcı adınız ne olursa olsun Twitter profilinizi optimize ederken markanızı temsil ettiğinizi unutmayın. Marka ve sosyal medya hedeflerinizi göz önünde bulundurularak profilinizi oluşturun.

Bir yorum yaz