Utorrent ile Torrent İndirme

uTorrent aslında doğru adıyla μTorrent programı küçük, hızlı ve çok kullanılan bir torrent indirme programıdır. Bundan sonra uTorrent diye bahsedeceğim ama bu u harfine benzeyen karakter “μ” nedir onu da söylemiş olayım. “μ” yani mikron milimetrenin binde biri olan bir ölçü birimidir. Son zamanlarda çok küçük teknolojiler için kullanılan nano ölçü birimi ise mikronun binde biri kadar küçüklüktedir. Neyse bu kadar fen dersi yeter. Biz gelelim uTorrent yazılımına.

Aslında uTorrent yazılımından önce kısaca torrent nedir, torrent ile dosya nasıl iner bundan kısaca bahsedeyim. Dünyanın çeşitli yerlerinde insanların bilgisayarlarından paylaşılan kaynaklardan (seeder) ve eşlerden (peer) paçalara bölünen dosyalar bilgisayarınıza iner. Dosya sizin bilgisayarınıza inerken bir taraftan da bu inen küçük dosya parçacıkları diğer dosyayı indiren kişilere gönderilir. Dosyanın tamamı indiğinde programı açık tuttuğunuz sürece siz de kaynak durumuna geçersiniz.

1-2 Megabyte boyutu ile boyundan büyük işler başaran program ile torrent dosyalarını tek tıklama ile indirmeye başlayabilirsiniz. Açık kaynak kod kullanımı ile farklı geliştiricilerin desteği ile plaformdan bağımsız olarak çeşitli Linux dağıtımlarına ve bütün Windows sürümlerinde çalışan uTorrent‘in Android versiyonunu gördüğümde çok şaşırmadım aslında. Bugünlerde popüler yazılımların Android versiyonlarını bulamazsam ancak şaşırabilirim.

Yazılımın bir de uTorrent Remote isimi uzaktan yönetilebilen bir versiyonu bulunmakta. Bu yazılımı evdeki bilgisayarınıza kurup dışarıdayken başka bilgisayarlardan veya mobil cihazlarınızdan (telefon veya tablet vb.) programa ulaşıp dosya indirmelerinizi izleyebilir. Yeni indirme başlatabilir veya mevcut indirmelerinizi durdurabilirsiniz.

Utorrent’in son sürümünü buradan indirebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Murat 18 Mayıs 2014
  2. Murat 03 Haziran 2014

Bir yorum yaz