VLC Media Player ile Sorunsuz Multimedya Keyfi

90 Yıllarda ilk izlediğimiz ilk hareketli görüntülerin gif dosyaları olduğunu hatırlıyorum. Bir de mov uzantılı dosyaları açabilmek için “Quick Time Movie Player” isimli bir program kuruyorduk. Bu mov dosyaları da oyunların girişlerinde veya kurulan yazılımların giriş demo videoları oluyordu. Çok fazla video formatının olmadığı yıllardı. Varsa bile bizim ulaşma imkanımızın olmadığı zamanlardı.

Sonra meşhur AVSEQ01.dat dosyası ve windows media player. Ardından VCD’lerin yaygınlaşması ve sonrasında internetin yaygınlaşması ile DVD, Divx, mp3 derken yüzlerce medya formatı ile karşı karşıya kalmaya başladık. Yüzlerce video formatını sorunsuz izleyebilmek için çeşitli kodek paketleri kurmak gerekiyordu. Bu da yetmiyor bu paketleri sürekli güncel tutmak gerekiyordu.

Açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılım olarak geliştirilen VLC ‘yi kullanmaya başlamamız ile birlikte herhangi bir kodek sorunu sorunu olmadan video ve müzikleri sorunsuz olarak izleyip dinlemeye başladık. açık kaynak kodlu bir yazılım olması nedeni ile farklı işletim sistemi ve farklı platformları için geliştirilip her çeşit teknolojik platformda kullanılan bir yazılım VLC media player. VLC player sadece bir medya oynatıcı değil, bir multimedya yazılımı diyebiliriz. Video sunucu olarak kullanılıp video yayını yapabilen, video düzenleme yazılımı gibi videolar üzerinde montaj işlemlerini yapabildiğiniz ve daha sayısız özelliklere sahip bir yazılım.

Benim için açık kaynak kodlu yazılımların geliştirilerek farklı platformlarda karşıma çıkmasının ilk örneğidir VLC Player. Linux tabanlı bir uydu alıcısının içinde  gördüğümde çok şaşırmıştım. Onu gördükten sonra Android telefonuma kurarken aslında çok da şaşırmadım. Şu an bilgisayarımda kullandığım bir Linux dağıtımı olan Linux Mint üzerinde de VLC playerı kullanıyorum.

VLC Player’ı buradan indirebilirsiniz

Bir yorum yaz