Wayback Machine tarafından 1996’dan bu yana arşivlenen sayfa sayısı 400 milyarı geçti.

Internet Archive bugün Wayback Machine ile yapılan site arşivlerinin index sayısının 1996’dan bu yana 400 milyarı geçtiğini duyurdu.

Wayback Machine archive.org sitesinin 1996 yılından bu yana açılan büyün sitelerin indexlerinin arşivlendiği ve siteler silinse dahi oradan görüntülerine ulaşabildiğimiz bir servisidir.

Kişisel web sitenizi yıllar önceki haline veya 15 sene önce açtığınız yıllar önce kapanmış ilk web sitenizin görüntüsüne ulaşabilirsiniz. Firmanızın internete ilk adım attığı günlerdeki web site görüntüsüne veya Yandex ya da Google gibi büyük servislerin ilk görüntülerine ulaşabilirsiniz.

Sizin bile unuttuğunuz internet sayfanızı Wayback Machine unutmuyor.

Bir web sitesi veya alan adı almadan önce alan adının tarihinin araştırabilirsiniz. Daha önce hangi amaçlar ile kullanıldığına bakıp yeni marka olan sitenizin eskiden bilinirliği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Belkide yeni kurmaya düşündüğünüz firma için alacağınız alan adı yıllar önce illegal işler için kullanılmış ve arama motorları ve kullanıcılar tarafından bu şekilde hatırlanıyor olabilir.

Örneğin bütün dünyaca tanınan 2000 yıllarda yaptığı web site ile ödül alan internet Mahir‘in sitesine ulaşıp inceleyebilirsiniz.

Mahir Cagri

Internet Archive önemli yapıtaşlarından oluşan bir de liste sundu.

2001 Wayback Machine çalışmaya başladı.

2006 Archive.org  Servise abone sağlayan kütüphaneler için değerli web içeriği koleksiyonunu yönetmeye başladı.

25  Mart 2009 Internet Archive ve Sun Microsystems, Web archive ve Wayback Machine için yeni bir data merkezi ile çalışmaya başladı. Bu 3 petabaytlık veri merkezi saniyede 500 isteği işleyebiliyordu.

15 Haziran 2011 Internet Archive’in bir parçası olarak HTTP Archive, web site içeriklerinin yanı sıra web sitelerinin performasları hakkında da veri tutmaya başladı.

28 Mayıs 2012 Wayback Machine haber vermeden birkaç yıl boyunca bloke edildikten sonra Çin’de tekrardan çalışmaya başladı.

26 Ekim 2012 – Internet Archive 2011’den bu yana 80 terabyte arşivlenmiş web tarama verisini araştırmacıların kullanımına sundu.

Ekim 2013 Wayback Machine 1 saat içinde yeni arşivlenmiş bir tarama içeriği için herhangi bir kişinin isteği ile kaydedebildiği sayfa kaydetme özelliği getirildi. WordPress.com ve Wikipedia.org için kırık linkleri düzeltilebilir oldu.

Ekim 2013 – Wayback Machine Amerika’daki önemli federal hükümetlerin siteleri kapatıldığı zamanlarda sitelere erişim hizmeti sağladı.

Bir yorum yaz