WordPress istemediğiniz kategori konuları ana sayfada çıkmasın

WordPress sayfalarımızda bazen bazı kategori sayfalarının ana sayfada çıkmasını istemediğimiz durumlar olabiliyor. Bunun için yapılmış bazı eklentiler bulunmasına rağmen bir satır kodla çok kolay halledilebiliyor. Çünkü çok fazla eklenti kullanmak sorgu sayısını arttırdığı için sitemizde yavaşlamaya sebep olabilir. Hatta özellikle ziyaretçilerimiz arttıktan sonra hizmet aldığımız hosting ile aşırı cpu kullanımı gibi konularda sorunlar yaşamaya başlayabiliriz.

Kategori Id nasıl bulunur?

Öncelikle gizlemek istediğimiz kategori id numarasını bulmamız gerekiyor. Yönetim panelinde yazılar menüsü altında kategorilere tıkladığımızda gizlemek istediğimiz kategoriye tıklamadan mouse ile üzerine geldiğimizde tarayıcının altında durum cubuğunda sayfanın URL ‘sinin yazdığı bölümde aşağıdakine benzeyen bir link bulunmaktadır.

…edit&taxonomy=category&tag_ID=5&post_type=post…..

örnekte gördüğünüz gibi ID=5 yazan kısımdan anlayabilirsiniz ID numarası 5’tir.

Kategori id

Kategori id

Kategoriyi nasıl gizleyeceğiz?

Geldik kategoriyi gizlemeye. Kullandığımız temanın index.php dosyasına aşağıdaki kodu ekliyoruz. ID numarasına gizlemek istediğimiz id numarasını giriyoruz. Birden fazla kategori gizlemek isterseniz. bu kategorileri virgül ile ayırarak yazabilirsiniz.

<?php query_posts($query_string. '&cat=-1'); ?>

Birden fazla kategori gizlemek için;

<?php query_posts($query_string . '&cat=-1,-5,-8'); ?>

5 Yorum

  1. Batur 17 Mart 2014
  2. Murat 22 Mart 2014
  3. Can Demirkesen 04 Mayıs 2014
  4. Murat 03 Haziran 2014
  5. Pingback: Mehmet 02 Eylül 2015
  6. Murat SELÇUK 21 Temmuz 2016

Bir yorum yaz