WordPress son yazılarda belirli kategorileri gösterme / gizleme

Son yazıları başlıklar halinde listelemek istediğinizde bunu “Yan Menü” ‘ye  “Son Yazılar” bileşeni ekleyerek yapabilirsiniz. Ama bu son yazılarda istediğiniz kategoriler görüntülensin istemediğiniz kategoriler görüntülenmesin olarak ayarlamak istiyorsanız ya bunun için eklenti kuracaksınız yada her zaman olduğu gibi kodlar ile kendiniz düzenleyeceksiniz.

Son yazılarda belirli kategorileri gösterme

Son yazılarda görüntülenmesini istediğiniz kategori id numaraları ile birlikte aşağıdaki kodu sonu yazıların yan menüde görüntülenmesini istediğiniz yere ekleyiniz. Aşağıdaki örnekte id numarası 5 olan kategori listeleniyor. (..orderby=date&cat=5..) yada birden fazla kategori için virgül kullanabilirsiniz.(..orderby=date&cat=5,7,9..) Bunun yanı sıra (..showposts=5&..) kodu ile kaç adet yazı görüntülenmesini istiyorsak o sayıyı yazıyoruz. Örnekte ben 5 adet olarak belirlemişim.

<?php query_posts(‘showposts=5&orderby=date&cat=5’); ?>
<?php while (have_posts()) : the_post(); ?>
<li><a href=”<?php the_permalink(); ?>” title=”<?php the_title(); ?>”><?php the_title(); ?></a></li>
<?php endwhile; ?>
</ul>

Kategori id numarasını nasıl bulacağınızı öğrenmek için daha önce yazdığım. Kategorilerin ana sayfada gizlenmesini anlattığım yazıdan faydalanabilirsiniz.

Son yazılarda belirli kategorileri gizleme

Son yazılar için yukarıdaki kodu bazı kategorileri gizleyerek listelemek için de kullanabilirsiniz. Bu sefer gizleyeceğiniz kategorinin başına (tre) – koyarak id numaraların yazacaksınız. Örnek olan 37 id numarası hariç hepsi listelensin istiyorsak;

<?php query_posts(‘showposts=5&orderby=date&cat=-37’); ?>
<?php while (have_posts()) : the_post(); ?>
<li><a href=”<?php the_permalink(); ?>” title=”<?php the_title(); ?>”><?php the_title(); ?></a></li>
<?php endwhile; ?>
</ul>

2 Yorum

  1. Semih Sengir 28 Temmuz 2013
  2. Murat 11 Ağustos 2013

Bir yorum yaz